Mrázek is not dead

27. dubna 2011 / ,
foto: YouTube

Vrtá vám hlavou, proč státní podnik Lesy ČR prodává už dvacet let dřevo pod cenou a žádná vláda s tím nezatočila? Nebo že se národní park na Šumavě musí po celou dobu své existence třást před těžaři a developery? Dobrým průvodcem po zdejších (nejen) těžařských stokách je mafiánská tetralogie novináře Mladé fronty DNES Jaroslava Kmenty. Nedozvíte se z ní sice, kdo konkrétně v Lesích ČR kradl, pochopíte však, jak je možné za přihlížení, respektive činorodé spolupráce politiků i policie ostošest tunelovat veřejné statky.

Hlavním „hrdinou“ trilogie a de facto i čtvrtého dílu, jenž na ni volně navazuje, je český polistopadový Al Capone František Mrázek. Muž vskutku neomezených možností, který se z čile vekslujícího invalidního důchodce vypracoval na privatizačního a úvěrového mága, obírajícího různé banky o více než miliardu korun (hádejte dvakrát, kdo ji asi zaplatil). Prsty měl ve všech klíčových obchodech: Investiční a poštovní bance, Čepru i Setuze. Dokázal geniálně obchodovat s kompro materiály, a tím vlastně bezezbytku naplnil ideál takzvané informační společnosti. Jeho příběh dokonale ilustruje známý Havlův pojem „mafiánský kapitalismus“. Ačkoli Mrázek systematicky podváděl, kradl, vydíral, uplácel a navrch zosnoval několik nájemných vražd, nebylo v silách českého demokratického — a předtím ani komunistického — státu žádnou z jeho kauz dovést do spravedlivého konce. Vždy se záhadným způsobem ztratila v bermudském trojúhelníku policie-státní zastupitelství-soud. S výjimkou pokut za chytání ryb bez rybářského lístku a pořízení falešného kostarického diplomatického pasu tudíž Mrázek až do své násilné smrti v lednu 2006 figuroval v očích zákona jakožto bezúhonný občan.

Kmenta při rozkrývání souvislostí Mrázkových „kmotrovin“ postupuje systematicky, byť by se mu dalo leccos vytknout: například menší provázanost jednotlivých dílů, neúměrné zdůrazňování grossovsko-paroubkovské verze Mrázkovy vraždy nebo přehlížení politicko-mafiánských styků na počátku 90. let. Ačkoli ale jím posbírané informace nepochybně představují pouze „zlomky poznania“, o pokoutných dějinách polistopadové politiky, ekonomiky i šoubyznysu se dozvíme možná víc, než bychom chtěli. Ale jak známo, pravda osvobozuje. A i když povstali noví Mrázkové (Pitrové, Krejčířové, Starkové…), láska nakonec musí zvítězit nad nenávistí, stejně jako spravedlnost nad korupcí. K tomu nám dopomáhej Libor Michálek a protikorupční strategie Nečasovy vlády.

P. S. Redakce 7.G varuje: Četba těchto svazků může u citlivějších jedinců způsobit hlubinné deprese a trvalou cynickou poruchu.

Jaroslav Kmenta: Kmotr Mrázek I., II., III., JKM — Jaroslav Kmenta, 2007, 2008, 2009; Svědek na zabití, JKM — Jaroslav Kmenta, 2010.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.