Slovensko v protismere

21. září 2013 / ,
foto: archiv Mikuláše Huby

Když se v roce 1996 stal společně s Erazimem Kohákem prvním laureátem Ceny Josefa Vavrouška, měl za sebou geograf, krajinný ekolog a environmentalista Mikuláš Huba (*1954) výrazné životní stopy. Od 70. let působil ve Slovenském svazu ochránců přírody a krajiny, kde vedl sekci lidové architektury a v letech 1989—1993 i celou organizaci. Na Slovenské akademii věd se zabýval environmentální geografií, spolunavrhl národní park Podunajsko (který nakonec vyústil ve vznik CHKO Dunajské luhy) a byl jedním z hlavních tvůrců publikace Bratislava/nahlas, nelichotivé diagnózy znormalizovaného (nejen) hlavního města Slovenska. Po listopadu 1989 předsedal výboru Slovenské národní rady pro životní prostředí a ochranu přírody a v roce 1992 společně s Josefem Vavrouškem založili Společnost pro trvale udržitelný život. Ani poté však nezahálel: napsal spoustu odborných i publicistických článků a knih, působil na zahraničních univerzitách a v mezinárodních organizacích, získal profesuru, angažoval se v iniciativách Bratislava Otvorene či Nevládním výboru Naše Tatry. Za knihu Ideál, skutočnosť, mýtus, přibližující příběh bratislavských ochranářů v letech 1977—1989, obdržel čestnou Cenu Dominika Tatarky. Procestoval též zhruba 150 národních parků všech kontinentů mimo Antarktidy. Loni se po dvaceti letech vrátil do slovenského parlamentu a v opozičním poslaneckém klubu Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti se snaží korigovat vládní politiku udržitelnějším směrem.

Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/obchod. Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře. Kupte si jen tento článek za 22 korun. Děkujeme za jakoukoli formu podpory.

Jednorázový nákup článku





Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.