S písní lesů, vod a skládek

9. srpna 2014 /
foto: Malte, Flickr.com

Pár jobovek i dobrých zvěstí z Austrálie, Srí Lanky a PR světa. 

Řekněme, že si zítra zlomíte nohu. Veliká nepříjemnost. Změní se nějak vaše situace, zjistíte-li, že si váš soused zlomil obě? Možná trochu ano. Pocit, že někdo je na tom ještě hůř, pomáhá vidět naši vlastní situaci z většího nadhledu, najít v sobě více sil. A v ideálním případě motivuje ke statečnosti.

Máme proto radost, že můžeme všechny, koho trápí neutěšený stav Matky Přírody a obtížná situace jejích tuzemských obhájců, vybudit dvěma čerstvými jobovkami ze zahraničí.

Australská vláda dost možná vbrzku připraví tamní ekologické nevládní organizace o status charity — a s ním spojené daňové úlevy. Ze strany pravicových liberálních poslanců nejde o nic jiného než o snahu vyhladovět nepohodlné oponenty. Autor návrhu, poslanec Andrew Nicolic, argumentuje, že si vláda přece nebude dotovat politický aktivismus a že skutečné charity reprezentuje například Červený kříž.

Vláda Srí Lanky ovšem v potírání občanských iniciativ za tou australskou nijak nezaostává. V červencovém nařízení zakazuje nevládním organizacím pořádat tiskové konference, případně vést vzdělávací semináře pro novináře, protože obdobnými aktivitami „přesahují svůj mandát“.

Snaha krotit občanské ekologické aktivity a roubovat je do všeobecně přijatelné role nekonfliktních čističů skládek, potoků či lesů je zdá se věčná a žije napříč politickými spektry — od generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše až po ex-ministra životního prostředí Tomáše Chalupu z ODS.

Jaká je tedy pointa? Netvrdíme: Ano, pod ministry a ministryněmi ČSSD, ANO a KDU-ČSLbude líp. Chceme spíš poukázat, že i se zlomenou nohou se dá dojít daleko. Najdeme-li v sobě dost sil.

Ostatně není vyloučeno, že cestou narazíme na překvapivé spojence. Britský deník The Guardian přinesl zprávu o tom, že desítka z top světových PR agentur dala vůbec poprvé v historii veřejně najevo, že odmítá spolupracovat s firmami, které popírají změny klimatu a lidský podíl na nich. Jde přitom o firmy (například WPP, Text100 nebo Finn Partners), které sehrály ve formování debaty a veřejného mínění o „globálním oteplování“ důležitou, často zásadně negativní roli. Třeba tím, že hanobily nízkoemisní řešení, jakými jsou například obnovitelné zdroje energie.

Připomeňme, že své si s „píáristy“ zakusili i čeští ochránci a milovníci přírody (plus jejich slovenští bratia) v létě 2011 při blokování nelegální těžby dřeva v nejcennějších lokalitách národního parku na Šumavě. Tehdejší ředitel parku Jan Stráský a jeho suita si za účelem jejich znemožnění neváhali zaplatit služby renomované agentury Bison and Rose. Mohli jsme dnes být dál, kdyby „Bizoni“ i jejich konkurence zakázku odmítli?

Po pár odstavcích mouder se s vámi rozloučíme nikoliv ponaučením, ale opravdickou dobrou zprávou. Britská petrolejářská firma Soco vycouvala z těžby ropy v konžském Národním parku Virunga. Na 950 supervzácných horských goril, hroši, sloni i šimpanzi volají: Bravo!

Další díly Terrapie najdete tady

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.