Šetrné a férové vánoční dárky

11. prosince 2016 /
foto: zero waste fashion

Loni jsme se sestrou k Vánocům věnovaly kousek lepšího Slovenska, pícku na pečení a knížku — ale do uprchlického tábora. Odvažte se trochu na Vánoce — nabízíme několik tipů na originální, ale férové a k životnímu prostředí šetrné vánoční dárky. 

Darovat správný dárek na Vánoce není pro mnoho z nás jednoduché, především pokud nám na člověku, pro kterého dárek hledáme, opravdu záleží. Naštěstí dnes už seženete vánoční dárky nejen v super— a hypermarketech, ale taky u maloobchodníků, kterým záleží na tom, jak své produkty vyrábějí, nebo třeba v internetových obchodech českých neziskovek. Nebo můžete darovat někomu neznámému a zažít tak úplně jiný vánoční pocit.

Podpořte výrobky konkrétního člověka

Pokud jste zruční nebo se hecnete, můžete vyrobit nějaký dárek sami. Pro ty ostatní je tady Fler. Vězte, že zde můžete strávit hodiny hledáním dárků, které vyrábějí lidé zpravidla u sebe doma. Najdete tu vše — oblečení, šperky, ručně dělanou kosmetiku, knížky, bloky na psaní, doplňky do domácnosti…

Férová móda

Férová móda jsou například trička vyrobeny za férovou odměnu, nikoliv v bangladéšských fabrikách, kde švadleny nemohou dýchat. Jsou to i sukně ušité v našich zeměpisných šířkách. Je to oblečení z biobavlny nebo třeba z bambusu. Šetrné k výrobcům, uživatelům i k přírodě.

Třeba kambodžská značka tonlé je známá „nulovým odpadem“ při výrobě svých kousků. Až na devadesát procent látek, z nichž šije, používá zbytky z velkých továren. Střihy designuje tak, aby je využila do posledního kousku. Navíc své výrobky balí do recyklovaného papíru. Na každém kousku oblečení si můžete přečíst, kdo jej vyrobil, na stránce organizace pak najdete jeho nebo její příběh.

Na stránkách TukTuki narazíte na několik dalších zajímavých tipů na organizace vyrábějící férovou módu. Zakladatelka stránky Markéta Nešporová v jedné z nich — v bangladéšské Thanapara Swallows— osobně působila na stáži a po této zkušenosti založila také e—shop, ve kterém můžete nakupovat bez výčitek svědomí.

Pískací trička

Výčitky nemusíte mít ani při nákupu slovenských pískacích triček —s nášivkou, která zapíská, když na Vánoce obejmete svou babičku nebo milovanou polovičku, ve tvaru vánočního soba nebo srdíčka nebo letadla — fantasii se meze nekladou. Proč vám trička doporučujeme? Protože je šijí na Slovensku, v malé externí dílně, která šije pouze pro Pískací trička a v obdobích, kdy se nakupuje nejvíc, zaměstnává až deset švadlen. Navíc, stoprocentně bavlněné látky tkají v České republice. Všechno férově ohodnocené. „Libí se nám dávat práci lidem u nás, mít možnost komunikovat o střizích s dílnou i se zákazníkem. O šití v Asii jsme ani nikdy neuvažovali,“ říká Silvie Némethová. Jejich trička naleznete také v e—shopu.

Kosmetika bez palmového oleje

Na Vánoce též můžete podpořit snížení míry vypalování indonéských pralesů tím, že nakoupíme kosmetiku bez palmového oleje. Greenpeace napsalo článek o tom, jak rozeznat, v čem palmáč je, a v čem ne. A pozor! To, že je kosmetika dělaná ručně neznamená, že neobsahuje palmový olej — ověřte si na balení.  

Příběhy Malého Tibetu

Další možností je darovat knížku o tom, jak se žije v indickém Ladakhu, též nazývaném Malý Tibet. Příběhy do knížky povyprávěli obyvatelé vesničky Mulbekh, v níž působí česká organizace Brontosauři v Himalájích. Společně s místní komunitou i za podpory 14. dalajlámy se jim povedlo vystavět nové budovy místní školy Springs Dale Public School.

Příběhy pojednávají o tom, jak se Malý Tibet mění — jak zde obyvatelé žili kdysi a jak žijí dnes. Knížku Příběhy Malého Tibetu ilustroval Ladačan Tsering Samfel. Koupí knížky podpoříte výstavbu internátní budovy při škole. A proč vám doporučuji zrovna tuto knížku? Protože se od Ladačanů můžeme naučit to, jak žít v souladu s přírodou nebo s námi samými. A taky proto, že jsem školu navštívila a na vlastní oči viděla všechny ty šťastné děti, které již nemusí od nízkého věku cestovat za studiem daleko od svých rodin.

E—shopy neziskovek

Výše zmíněná kniha je jedním z mnoha příkladů toho, co nabízejí neziskovky ve svých e—shopech. Svůj benefiční obchůdek s biotextilem, s výrobky pro zelené domácnosti nebo výrobky z chráněných dílen má i vydavatel Sedmé generace Hnutí DUHA.

V obchůdku PROTIBET organizace MOST nakoupíte výrobky Tibeťanů — šperky, tibetské misky nebo třeba himalájské pohádky v knížce i na CD.

Výrobky, které vám připomenou Zambii, nabízí organizace Njovu. Díky jejich nákupu můžete podpořit učňovské vzdělávání dětí z vyloučených rodin nebo domácí péči HIV pozitivních obyvatel této jihoafrické země.

Darujte kousek přírody

Darovat blízkým můžete tento rok i kousek vzácné přírody nebo štědrovečerní večeři zvířatům, která se zotavují v záchranné stanici. Naplnit misku můžete ježkům, vydrám, poštolkám nebo veverkám, a to zakoupením certifikátu na stránkách sbírky Českého svazu ochránců přírody (ČSOP)Zvíře v nouzi.

Z další sbírky Místo pro přírodu ČSOP vykupuje pozemky, kde se nachází kousek vzácné přírody — třeba pralesy nebo květové louky, často místa, která by mohla v budoucnu zmizet. Certifikáty naleznete zde v e—shopu.

Darujte kozu!

Organizace Člověk v tísni je známá kromě jiného svým speciálním e—shopem. V něm můžete nakoupit domácí zvířata pro lidi v zemích, kde organizace působí, darovat včelí úl, jež pomůže zabezpečit živobytí třeba pro rodiny v Afghánistánu, nebo pořídit první knížku dětem z tuzemských sociálně slabých rodin.

Člověk v tísni má dnes v nabídce více než dvacet skutečných dárků.

Podpořte dobrou věc

Lidé mají často před Vánoci pocit, že chtějí někomu pomoci. Pro neziskové nebo charitativní organizace je toto období příležitostí k tomu, aby získaly nové podporovatele. Většina jich toho využívá a vy se pak možná ztrácíte v tom, kterou si na podporu vybrat. Jednoduše takovou, které důvěřujete a která dle vás dělá potřebné věci pro ty, které chcete podpořit. Doporučuji podpořit organizace, s nimiž máte osobní zkušenost. Případně si nechte doporučit nějakou organizaci vašimi kamarády. Hodně o organizaci také napoví komunikace s vámi jakožto potenciálním dárcem.

A nezapomeňte na to, že i malá pomoc může pro někoho znamenat velkou změnu. Na toto téma napsala článek cestovatelka a bloggerka o zodpovědném cestování Ivana Grešlíková, nechejte se inspirovat.

My jsme se sestrou vloni podpořili právnické sdružení VIA IURIS. Koupily jsme od nich pro tátu „kousek lepšího Slovenska“.

Darujte vzdělávání

Zatímco věci se obnosí nebo často někde zapadnou prachem, s vědomostmi je to jinak. Někoho tudíž možná potěší k Vánocům pořádný kurz — třeba pečení chleba, balení se na dlouhé cesty, psaní blogů nebo nenásilné komunikace. Na stránce Naučmese.cz najdete kurzy často za symbolické ceny. Lidé si díky této stránce navzájem odevzdávají znalosti a zkušenosti.

Darujte zážitky

Osobně nejraději nakupuji zážitky. Lístek na koncert nebo do divadla, poukaz na zdravou večeři nebo na pobyt v lázních. Babičce jsme jednou koupili hodinovou masáž. Mnohé koupíte levně, ale zážitek a hezká vzpomínka jsou zaručené. Navíc tak můžete podpořit živou kulturu nebo konkrétního šikovného člověka.

BUYCOTT — když vám záleží na hodnotách

Na závěr tip ze zahraniční: aplikace Buycott vám prozradí příběh skrývající se za zbožím, které si v obchodě zrovna vybíráte. Stačí oscanovat čárový kód výrobku a můžete se rozhodnout poučeně. Aplikace navíc umožňuje poslat odkaz o vašem rozhodnutí přímo prodejci a tak jej potenciálně ovlivnit. Protože i o tom by mohly být Vánoce — ne jenom cosi podarovat, ale také tím dárkem něco změnit, vylepšit. 

P.S.: Pokud byste na Vánoce chtěli podpořit Sedmou generaci, můžete si vybrat naše jubilejní trička a tašky. Mockrát děkujeme. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.