graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-24
2018-4&clndr_act=2018-3-24
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března (dnes)   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 3/2014  »

Amazon v Brně alebo s korporatívnym kapitalizmom na večné časy?
autor/ka: James White 

Martin Pavelka

Amazon v Brně alebo s korporatívnym kapitalizmom na večné časy?

Zámer výstavby obrieho logistického centra Amazon v Brne je priam ukážkovým príkladom konfliktu mainstreamovej ekonomiky a životného prostredia. Nežiadúcim účinkom, ktoré sú vedľajším produktom činnosti nadnárodných kolosov, stále nevenujú politici, ekonómovia ani média dostatočnú pozornosť.

Na úvod by bolo vhodné predstaviť lokalitu, na ktorej malo — a možno eště aj bude — logistické centrum Amazonu stáť. Tým miestom je priemyselná oblasť Černovická terasa, ktorá sa nachádza v blízkosti medzinárodného letiska Brno-Tuřany. Do roku 1996 slúžila ako skládka, ktorá vznikla ešte v 19. storočí; vtedy sa tam ťažili maltové piesky, pričom vzniknuté kaňony sa zavážali odpadom. Černovická terasa je z toho dôvodu nevhodná pre poľnohospodárske účely, avšak može sa pýšiť bohatými zásobami podzemnej vody. Pod územím o veľkosti 160 futbalových ihrísk sú artézské studne. Táto vysoko kvalitná voda je podľa Martina Andera, bývalého námestníka brnenského primátora a súčasného mestského zastupiťela za Stranu zelených, to nejcennejšie, čo Brno má.

A práve na takomto z ekologického hľadiska strategickom mieste vyrástala počnúc rokom 2005 priemyselná zóna, ktorú má v blízkej budúcnosti „obohati...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:

Pipin Krátký - Otrokovice - 15. 7. 2014 16:29

Užitečný článek!Asi by se moc nelíbil aktuálním politikům!Ten argument s artézskými studnami pod černovickou terasou je opravdu vážný.Naopak moc by nezabral jiný,že Amazon je ve světě znám jako neplatič daní.Po epizodě s Kvitovou by to nezabralo-platit daně se nemusí,je to součást svobodného rozhodnutí individuálního plátce.


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.