graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-18
2018-4&clndr_act=2018-3-18
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 5/2013  »

Autoportrét klimatického hnutí
autor/ka: math.350.org 

Josef Patočka

Autoportrét klimatického hnutí

Dokument, který natočí nějaké sociální hnutí jako svůj autoportrét, nevzniká právě často. Letošní snímek Do the Math (Spočítej si to) mezi těch nemnoho patří. V mistrovsky vystavěné dramatické křivce vypráví příběh klimatického hnutí 350.org a současně podmanivě volá do akce. Zároveň představuje příběh s otevřeným koncem: zda byl jeho apel úspěšný, ukáže teprve budoucnost.
 

Ústřední postava filmu, zakladatel 350.org Bill McKibben, nás nejprve provází svým loňským přednáškovým turné, na němž se brzy dozvídáme, co vlastně znamenají v názvu avizované počty. Kibben ilustruje naléhavost klimatické krize třemi čísly. První značí, kolik stupňů oteplení je příliš. Druhé, kolik CO2 můžeme ještě vypustit do atmosféry, abychom se této hranici vyhnuli; a třetí, kolik ho ještě má fosilní průmysl ve svých zásobách. (Odpověď zní: pětkrát víc).

Následně McKibben popisuje jednoduchý scénář: nesnažíme se globální oteplování zastavit, na to je příliš pozdě. Snažíme se zabránit tomu, aby skončilo naprostou katastrofou. Ovšem průmysl má k dispozici dost fosilních paliv, aby nás k oné katastrofě dovedl — a plánuje je vytěžit. A o nejvýnosnější byznys v dějinách opřená politická moc lobbistů tak brání (nejen) ve Washingtonu přikročit k efektivním řešením „defin...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.