graphic-header
Občanský kalendář » «»

únor 2018

2018-1&clndr_act=2018-2-23
2018-3&clndr_act=2018-2-23
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8 9
10
sobota 10. února   »   1 událost
11
neděle 11. února   »   1 událost
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2008  »

Baltská stavba století

Vlastimil Karlík

Baltská stavba století

Stavba plynovodu Nord Stream z Ruska do Německa vzbuzuje četné kontroverze, ať kvůli hrozícímu znečištění moří, nebo zapojení ruské armády. Smlouvu o stavbě plynovodu Nord Stream z Ruska do Německa podepsalo ruské konsorcium Gazprom a německé korporace E.ON-Ruhrgas a BASF v srpnu 2006. Tento projekt vzbudil kontroverzní reakce v rámci Evropské unie i mimo ni. EU zařadila plynovod na seznam prioritních energetických projektů TEN-E; podporuje jej zejména Německo, ale také Anglie a Francie. Naopak k nejodhodlanějším odpůrcům patří Polsko, Švédsko a pobaltské republiky. V polských médiích se objevují výroky o hrozící ekologické katastrofě, o novém paktu Ribbentrop-Molotov apod. Podívejme se na příčiny a pozadí těchto reakcí trochu podrobněji.

Baltský plynovod má vést z ruského Babajeva k břehu Baltského moře ve Viipury, a pak po jeho dně do Lubmina u Greisfaldu v Německu. Bude dosahovat 1220 kilometrů, přičemž 97 % povede pod vodou. Po dokončení má přepravovat 55 miliard kubických metrů zemního plynu ročně. Podle konsorcia Nord Stream dosáhnou náklady stavby 7,4 miliardy eur; pravděpodobně však tuto částku převýší.

Zastánci stavby argumentují menšími ekologickými dopady a vyšší bezpečností projektu (menší důsledky i nižší pravděpodobnost případné havárie) v porovnání s variantami vedoucími po souši. Z ekonomického hlediska pak zdůrazňují, že podmořská trasa se vyhne placení tranzitních poplatků zemím, které leží mezi Ruskem a západní Evropou. To se pochopitelně právě těmto státům nelíbí. Například celkové ztráty Polska se odhadují až v řádu miliard dolarů. Odpůrci projektu také poukazují na vyšší náklady na údržbu a ob...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.