graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-22
2018-5&clndr_act=2018-4-22
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna   »   4 události
21
sobota 21. dubna   »   3 události
22
neděle 22. dubna (dnes)   »   2 události
23
pondělí 23. dubna   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2014  »

Bílé Karpaty: ne všechny výhledy jsou malebné
autor/ka: archiv Pavla Dekaře 

Bílé Karpaty: ne všechny výhledy jsou malebné

rozhovor s Pavlem Dekařem

Idylickou krajinu Bílých Karpat utvářejí rozsáhlé květnaté louky s řadou vzácných, kriticky ohrožených druhů rostlin. Harmonickým soužitím člověka s přírodou zde v minulých staletích vzniklo přírodní bohatství evropského významu. Proč zde tedy před rokem vznikla místní skupina Hnutí DUHA Bílé Karpaty? Zeptali jsme se na to vystudovaného strojaře a současného správce turistické ubytovny Sokolka Pavla Dekaře (*1968), který se se svými přáteli rozhodl tuto „aktivistickou buňku“ založit.

Dlouhodobé soužití místních obyvatel s bělokarpatskou přírodou může sloužit jako jeden z příkladů trvale udržitelného rozvoje, což dosvědčuje vyhlášení Bílých Karpat Biosférickou rezervací UNESCO. Jak pečují o zdejší krajinu v současnosti?

Začnu trochu zeširoka. Krajinu Bílých Karpat formovalo několik století tradičního zemědělství: chov dobytka na společných pastvinách při sezonní pastvě a následná sklizeň sena potřebného ke krmení hospodářských zvířat při zimním ustájení. Zlom přišel za socialistického zemědělství, které biodiverzitě Bílých Karpat mnoho dobrého nepřineslo. Naštěstí někteří lidé dále trpělivě obdělávali a udržovali své malé „soukromé“ vinice, sady, louky i políčka „záhumenky“, a díky tomu se mnoho původních míst zachovalo. I dnes se ještě drobné obdělávání půdy praktikuje. Řadu rozsáhlých luk se také daří obhospodařovat díky evropským dota...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?
Anebo nás chcete ve vydávání podobných textů podpořit jinak?
Další články z tohoto čísla 7.G  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.