graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-21
2018-4&clndr_act=2018-3-21
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2014  »

Ctibor Bezděk: v zdravém duchu zdravé tělo
autor/ka: Ctibor Bezděk: Jak rád jsem žil, Academia 2011 (všechna fota) 

Barbora Božková

Ctibor Bezděk: v zdravém duchu zdravé tělo

S mravností nejdál dojdeš, řekl si nejspíš na začátku minulého století Ctibor Bezděk, když začal pracovat na konceptu etikoterapie. Tato nauka o provázanosti duše a těla, stejně jako neúnavná propagace vegetarismu a života v souladu s přírodou a Bohem nadchly svého času mnoho lidí. I přesto je osvícený praktický lékař, spisovatel, pacifista a filantrop dnes takřka zapomenut. Neprávem, o čemž svědčí pozoruhodný životní příběh a hlavně nadčasovost jeho textů.

Doktor Bezděk se narodil 10. března 1872 v jihomoravském Podivíně. Ač křtěný jako Hugo, celý život používal jméno získané při biřmování — Ctibor. Pocházel z vlastenecké rodiny, která vynikala mravností i zájmem o kulturní dění. Dědeček František byl dlouholetým oblíbeným starostou obce Kobylí na Břeclavsku, teta Marie se provdala za spisovatele Aloise Mrštíka. Malého Ctibora od šesti let vychovávala teta Augusta Šebestová, protože jeho rodiče i dvě mladší sestry zemřeli na tehdy velmi rozšířenou tuberkulózu. V jednadvaceti letech začal Bezděk studovat medicínu ve Vídni. Zde začal uplatňovat své vlastenecké sklony při práci ve slovenském akademickém spolku Tatran, podílel se také na založení časopisu Hlas, velmi oblíbeného nejen na Slovensku.

V hlavním městě monarchie pak v roce 1896 potkal šlechtičnu Varvaru Dimitrijevnu Rudněvovou, dceru ruského generálmajora a jednu z mála tehdejších žen-stud...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.