graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-18
2018-4&clndr_act=2018-3-18
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2014  »

Dlouhá cesta ke globálnímu občanství
autor/ka: Sanja Gjenero 

Zuzana Límová

Dlouhá cesta ke globálnímu občanství

„Možná si nový mobil koupit každé dva roky nepotřebuji, ale ten jejich marketing jednoduše lidem vymývá mozek. Jsme vůčiněmu bezmocní,“ horlivě se hájí učitelka v průběhu workshopuve slovenské Žilině. Tématem je koltan potřebný k trvanlivosti baterií a nelidské podmínky, za jakých se tento nerost těží v Kongu. Vítejte ve světě globálního vzdělávání.

Po zhlédnutí videa z afrických dolů se v účastnících workshopu mísí překvapení i děs. Mnozí zvednou ramena v bezradnosti: „Je to strašný, ale co můžeme dělat?!“ Diskutujeme o vlivu evropských spotřebitelů na životy lidí v rozvojových zemích. A též o způsobu, jak toto propojení ukázat dětem na hodinách.

Co dokáže spotřebitel

„Někdy žákům schválně tvrdím, že se situace změnit nedá,“ směje se jedna z účastnic. „Začnou se se mnou hádat, přesvědčovat mě o opaku,“ prozrazuje pedagogický trik. Jen kritizovat a nenavrhnout řešení totiž dokáže každý, ale vzdělávací efekt takovéhoto přístupu je přinejmenším diskutabilní.

Dokazují to i zkušenosti nevládní organizace Slovenské centrum pro komunikaci a rozvoj, která kromě seminářů pro pedagogy připravuje také akce pro studenty. Kupříkladu před workshopem o odpadu tvrdila až třetina zapojených gymnazistů, že jednotlivec nedokáž...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.