graphic-header
Občanský kalendář » «»

srpen 2017

2017-7&clndr_act=2017-8-19
2017-9&clndr_act=2017-8-19
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5
sobota 5. srpna   »   1 událost
6
neděle 6. srpna   »   1 událost
7
pondělí 7. srpna   »   1 událost
8
úterý 8. srpna   »   1 událost
9
středa 9. srpna   »   1 událost
10
čtvrtek 10. srpna   »   1 událost
11
pátek 11. srpna   »   1 událost
12
sobota 12. srpna   »   1 událost
13
14 15 16 17 18
19
sobota 19. srpna (dnes)   »   1 událost
20
21 22
23
středa 23. srpna   »   1 událost
25
pátek 25. srpna   »   1 událost
27
neděle 27. srpna   »   1 událost
29
úterý 29. srpna   »   1 událost
30
středa 30. srpna   »   2 události
Akce » Genius loci
31
čtvrtek 31. srpna   »   2 události
Akce » Genius loci
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak hodnotíte rok 2016?

stál za starou belu

špaténka, ale byly horší

střídavě oblačno

v podstatě dobrý

můj životní rok

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2017  »

Duch daru aneb Co je naším jedinečným darem světu?
autor/ka: Peter Brueghel – Babylónská věž. 

Charles Eisenstein

Duch daru aneb Co je naším jedinečným darem světu?

Charles Eisenstein (*1967) je americký spisovatel a učitel a jeden z nejinspirativnějších vizionářů přechodu k udržitelné civilizaci; sám se označuje za aktivistu ne-růstu. V roce 1989 absolvoval na Yale University obory matematika a filosofie a poté odjel na Tchaj-wan studovat čínštinu; deset let zde působil jako překladatel a dvacet let studoval východní spirituální tradice. V současné době žije s rodinou v pensylvánském Harrisburgu a vyučuje na Goddard College. Zaměřuje se na problém transformace lidského vědomí a civilizace, na otázku proměny ekonomiky a peněz, respektive na artikulaci „nového příběhu“. Jeho texty publikované v internetovém časopise Reality Sandwich oslovily velké množství čtenářů. Významný americký autor David Korten (mj. Když korporace vládnou světu) označil Charlese Eisensteina za „jednu z velkých myslí naší doby“. Charles Eisenstein napsal knihy The Ascent of Humanity (Vzestup lidstva, 2007) a Sacred Economics (Posvátné hospodaření, 2011), v nichž zkoumá avantgardní koncepty nové ekonomiky, a též The More Beautiful World Our Hearts Know Is Possible (Krásnější svět je možný, naše srdce to ví, 2013 české vydání připravuje nakladatelství Maitrea), v níž z mnoha stran artikuluje vznik „nového příběhu spolubytí“. Tento autorův text je úryvkem ze VII. kapitoly knihy The Ascent of Humanity;přeložil Jiří Zemánek, mezititulky redakce. V češtině vyšel ještě Eisensteinův článek Proč selhalo Rio+20 v Deníku Referendum(červenec 2012). Viz www.charleseisenstein.net, www.ascentofhumanity.com či www.sacred-economics.com.

Vyjděme z kruhu času a vejděme do kruhu lásky.“Rúmí

Když pojmovou objektivizaci světa, jež nás přivedla do všepohlcujícího systému peněz a vlastnictví, obrátíme, přivede nás to zpět k ekonomickému systému, který předcházel dnešnímu nucení neustále něco dostávat a vlastnit. Nazývám tento systém společností daru. Jak ukázal Lewis Hyde (americký spisovatel a profesor kreativního psaní — pozn. red.), jeho základní princip spočívá v tom, že dar musí být předáván, jinak způsobí stagnaci, nebo se dokonce může stát kletbou. Mentalita daru nicméně překračuje lidskou říši a určuje zrovna tak náš odlišný vztah k přírodě a obecně ke světu.

Není náhoda, že mnoho rituálů, které prostupují kulturu doby kamenné, bylo pojímáno v podobě daru — daru zemi, vodě, rybám, stromům. Když se domorodí severoameričtí bylinkáři vydávají na sběr bylin, vždy s sebou berou trochu tabáku nebo obilí ...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.