graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-18
2018-4&clndr_act=2018-3-18
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2014  »

Foto k novince: editorial
autor/ka: Margarit Ralev 

editorial

Stejně jako loni v dubnu jarní rozvernost jaksi mizí.

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

„je půlka dubna, teploměr za brněnským oknem se poprvé šplhá přes dvacítku a dlouhá zima to konečně zabalila. Je jaro! pobroukávám si rozvernou píseň Tata Bojs a myslím na rostliny, které se derou na svět. A rozvernost záhy mizí,“ psal jsem na tomto místě přesně před rokem. Pravda, letošní zima nestála za moc a už koncem března jste se mohli slušně opalovat, veškerá rozvernost mi ale opět tuhne na rtech. Tentokrát ne při pohledu na pošlapávaná práva rostlin, ale na ruské ozbrojence zabírající společně s místními pro-ruskými aktivisty/separatisty východoukrajinské město Slovjansk. Nemusíte být primitivními rusofoby, naivními euromajdanovci nebo fašistickými ukrajinskými nacionalisty, abyste tento způsob nakládání s bohulibým právem na sebeurčení a pořádání referend odmítli. Přehlížená Ukrajina, po dvě desetiletí postihovaná masivní korupcí, odlivem mozků a likvidováním občanských aktivistů a novinářů, si tento vývoj zkrátka nezasloužila. Napadají mě tři poznámky:

Za prvé, i na začátku „informačního století“ jde v posledku o to, mít větší (a maskovanější) klacek.

Za druhé, i přes mohutný nástup internetu a takzvaných chytrých mobilů veřejnému mínění stále dominuje televize. Navzdory všem twitrům, fejsbukům a blogům chrlícím množství podrobností bere většina společnosti jakožto základní důvěryhodný zdroj TV obrazovku. Jak kdysi poznamenal francouzský historik Fernand Braudel, některé dějinné jevy mají dlouhé trvání.

A za třetí: svět je zmotanější a nebezpečnější, než jsme si mysleli. Fukuyamův konec dějin s vítězícími liberálními demokraciemi stále ne a ne nastat.

Tyto řádky budete číst nejdříve za dva týdny a za tu dobu se situace někam posune. Bylo by jednou z nejlepších zpráv roku, kdyby se neposunula k vleklé válce na Ukrajině okleštěné nejen o Krym, ale i o Donbas.

Se vzpomínkou na sedmogenerační heslo Nechme si pesimismus na lepší časy a s přáním měkkého, ba přímo sametového května

Vít Kouřil

[22. dubna 2014]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?
Anebo nás chcete ve vydávání podobných textů podpořit jinak?
Další články z tohoto čísla 7.G

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.