graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-24
2018-4&clndr_act=2018-3-24
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března (dnes)   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 3/2014  »

Foto k novince: editorial
autor/ka: Jakub Krechowitz 

editorial


Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

o nadnárodních korporacích se během dosavadních třiadvaceti let napsalo v Sedmé generaci hodně kritického. Ať už proto, že zneužívaly svou sílu a po státech vyžadovaly štědré pobídky a daňové úlevy, nebo kvůli jejich negativním vlivům na životní prostředí, zahráváním si s geneticky modifikovanými organismy či poskytování mizerných mezd a pracovních podmínek. V redakci jsme seznali, že uzrál čas k ověření, cože se na nadnárodní frontě v poslední době změnilo. Vypravili jsme se proto do Hranic na místo někdejší největší tuzemské zahraniční investice LG.Philips, posvítili jsme si na kauzu velkoskladu Amazon v Brně, přibližujeme možná rizika vyjednávaného Transatlantického obchodního a investičního partnerství a představujeme jednu společensky a ekologicky zodpovědnou nadnárodku zpod Himálaje. Věřte nevěřte.

I toto vydání 7.G je ovšem tematicky pestré: výchova v přírodě, experimenty na zvířatech, rybářský průmysl, klimatická změna, občanská neposlušnost, krize na Ukrajině nebo ekopunková kapela. Pokud nečtete číslo celé (ano, i takoví z vás se prý najdou), zkuste si vyhradit čas na reportáž Dalibora Mlčáka Na vrcholku Kouřové hory. Proč, to doufám po přečtení pochopíte.

Rád bych na tomto místě poděkoval našim čtyřem letošním stážistům z Katedry environmentálních studií FSS MU, Renatě Svobodové, Lucii Sovové, Jakubovi Jirků a Štěpánu Mlynářovi, za to, že přinesli do naší redakce čerstvý vítr. Na jejich články se můžete těšit i v příštím čísle.

Loni a předloni jsem vám na tomto místě přál „aktivní letní rána“ či „(roz)jímavá letní zastavení“. Dumám, čím navázat. Možná jednoduchým:

Mějte se letně.

Vít Kouřil

P. S.: Omlouváme se vám i Mojmíru Vlašínovi, že jsme v minulém čísle k jeho článku Užovka stromová bez hranic omylem použili fotografii užovky podplamaté. Už se to rozhodně nebude opakovat.

[23. června 2014]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?
Anebo nás chcete ve vydávání podobných textů podpořit jinak?
Další články z tohoto čísla 7.G

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.