graphic-header
Občanský kalendář » «»

únor 2018

2018-1&clndr_act=2018-2-23
2018-3&clndr_act=2018-2-23
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8 9
10
sobota 10. února   »   1 událost
11
neděle 11. února   »   1 událost
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 5/2017  »

Editorial
autor/ka: archív F 

Vít Kouřil

Editorial

Nakolik se má rozmanitými socialistickými směry inspirovat hnutí environmentální? Plus dalších dvacet textů. 

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

před sto lety se vlády v Rusku zmocnili bolševici a jimi založený Sovětský svaz výrazně poznamenal tvář 20. století. Socialismus jakožto hnutí s cílem dosáhnout větší rovnosti, spravedlnosti a solidarity však touto událostí zdaleka nezačalo a s rozpadem sovětského bloku zdaleka neskončilo. Nakolik se má rozmanitými socialistickými směry inspirovat hnutí environmentální? Odpovědi nabízejí v tomto vydání 7.G tři texty: filosofa Martina Dokupila Škabrahy, mezinárodního koordinátora Strany zelených Anglie a Walesu Dereka Walla a ekoaktivisty Josefa Patočky.

Vedle nových dílů našich dlouhověkých seriálů Šetrnější spotřeba a Kurz mediální sebeobrany, na něž v úvodnících pohříchu zapomínám, vám z tohoto čísla též doporučuji reportáž Ivana Prouzy o ohrožených Masajích, sondu Terezy Špinkové do útrob textilního byznysu a esej Robin Wall Kimmererové o důležitosti zájmen pro náš vztah k přírodě.

Dali jsme si záležet i na rozhovorech. Magdalena Hronová vyzvěděla od Bey Johnson, co obnáší bezodpadový životní styl, Magdaléna Vaculčiaková hovořila s válečnou reportérkou Stanislavou Harkotovou a Renata Svobodová zpovídala klimatologa Alexandera Ače, který se jí přiznal: „Prvotní ideály, kdy jsem si myslel, že přeložím knížku, všichni si ji přečtou a následně změní své chování, už tedy padly, ale nejsem ani vyloženě v depresi. V rámci svých znalostí a možností se snažím dělat něco smysluplného. Střídá se ve mně fáze přijetí se směsicí negativních pocitů — beznadějí, pesimismem a cynismem s černým humorem. Teď se nacházím spíše ve fázi přijetí. Když chci přežít, musím zkrátka realitu změny klimatu přijmout. Dá se s tím žít.“

A abych nezapomněl: děkuji vám za rostoucí čtenářskou přízeň. Nikdy v minulosti nám nepřibylo tolik nových předplatitelů a předplatitelek, jako za první tři čtvrtiny letošního roku. Vynasnažíme se vaši důvěru nezklamat.

Lepší politické i osobní konstelace přeje

Vít Kouřil

P.S.: Seznam všech článků čísla najdete TADY

[23. října 2017]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.