graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-24
2018-4&clndr_act=2018-3-24
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března (dnes)   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2010  »

Ivana Nepalová

Eko-kašrut: inspirace od našich praotců

V šedesátých letech minulého století vzniklo v Kalifornii hnutí eko-judaismu. Zrodilo se z tradice čerpající z tisíciletých pramenů moudrosti a z nutnosti chránit životní prostředí a člověka samotného. Má propracovaný systém eko-kašrut. Co to v praxi znamená? A jak je na tom ekologie v samotném Izraeli?

Když se řekne Žid, židovství či judaismus, vybaví se nám mnoho podobenství, ať už se týkají náboženství, kultury, historie nebo státu Izrael. Určitě známe slovo košer, které bezděčně používáme ve spojení s potravinami nebo situací, o níž chceme říct, že byla či nebyla vhodná. Toto slovo má v životě nábožného Žida širokou dimenzi. Nebudu se zde však pouštět do etymologických rozborů ani do židovských náboženskýchpředpisů. Chci představit myšlenku, která právě s judaismem i pojmem košer souvisí a která by mohla oslovovat nejen každého Žida, ale i každého člověka.

Země byla lidem dána, aby ji opatrovali a starali se o ni. Každý, kdo se setkal s Biblí, ví, o čem mluvím. Stvoření světa a člověka popisuje první kapitola knihy Genesis, nazývaná také První kniha Mojžíšova. Judaismus staví Tóru — prvních pět knih hebrejské Bible, tedy pět knih Mojžíšových — do svého centra jako pra...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.