graphic-header
Občanský kalendář » «»

leden 2018

2017-12&clndr_act=2018-1-18
2018-2&clndr_act=2018-1-18
PoÚtStČtSoNe
1
pondělí 1. ledna   »   1 událost
2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17
18
čtvrtek 18. ledna (dnes)   »   1 událost
19 20 21
22 23
24
středa 24. ledna   »   1 událost
25
čtvrtek 25. ledna   »   1 událost
29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2013  »

Emilie Strejčková: Když něco nejde, tak to jít musí
autor/ka: Bernd Schlag 

Dominika Marešová

Emilie Strejčková: Když něco nejde, tak to jít musí

Neústupná, nezdolná, vytrvalá, houževnatá, přesvědčivá, pracovitá, odhodlaná, zarputilá… Takto o ní mluví její přátelé a lidé, kteří měli tu čest se s ní potkat. Vždy je pro ně Emilkou, Mílou a z jejich hlasu slyšíme obdiv a velikou úctu. Emilie Strejčková, která výrazně ovlivnila českou ekologickou výchovu, celý život usilovala o to, aby děti prožívaly přímý kontakt s přírodou již od narození. Ale zdaleka nejen o to. 

Od 22. ledna 1939 vyrůstala Emilka Uchytilová v Domažlicích a poté v Plzni. Na válečnou dobu strávenou u tety na Šumavě celý život ráda vzpomínala jako na časy velké volnosti, kdy mohla vyrůstat v přírodě. Návrat do města pak nesla těžce.

Studovala střední pedagogickou školu v Plzni, vedla pionýry, turistický a keramický kroužek. S oddílem odbíjené hrála první ligu, po padesáti letech vzpomíná, že „vždy jen pro čest klubu a pro radost z pohybu“. Z politických důvodů jí nebylo na nějaký čas dovoleno dostudovat — půl roku před maturitou se dozvěděla, že „vedla pionýry v duchu Junáka“. Dle jejích slov však jen odmítla svědčit proti člověku, kterého neznala. Poté pracovala fyzicky na různých pozicích a tuto zkušenost nazývá pravou školou života.

Nejinspirativnější hra

V jednadvaceti letech se vdala za zahraničního redaktora ČTK Jiřího Forejta, kterého později také doprovázela na sl...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.