graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-22
2018-5&clndr_act=2018-4-22
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna   »   4 události
21
sobota 21. dubna   »   3 události
22
neděle 22. dubna (dnes)   »   2 události
23
pondělí 23. dubna   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2011  »

Bedřich Moldan

Factor Five

Meze růstu (1972) položily základní otázku po slučitelnosti ekonomického růstu s účinnou ochranou přírody, životního prostředí a přírodních zdrojů planety Země. Optimistickou odpověď přinesla o patnáct let později Naše společná budoucnost: všechno může být v pořádku, pokud se podaří dosavadní civilizační a ekonomický vývoj transformovat tak, aby byl „udržitelný“. Výborná myšlenka, ale jak to konkrétně zařídit? Jedno z řešení nabídl Ernst Ulrich von Weizsäcker se svými spolupracovníky v knize Faktor čtyři (kterou vydalo naše Centrum česky v roce 1996, jen několik měsíců po anglickém originálu). Podtitulem knihy bylo: Dvojnásobný blahobyt – poloviční spotřeba přírodních zdrojů. Klíčem k dosažení udržitelnosti ekonomického rozvoje je výrazné zvýšení produktivity zdrojů. Jak sami autoři píší: více muziky za méně peněz.

Dnes, po patnácti letech, vidíme, že produktivita zdrojů v přepočtu na jednotku ekonomického výkonu se snad ve všech oblastech výrazně zvyšuje, ale protože úroveň spotřeby s malými výjimkami roste ještě rychleji (vyšší účinnost ji ve skutečnosti stimuluje), udržitelnosti rozvoje jsme se nepřiblížili. Další pokus o řešení přináší nová Weizsäckerova kniha (se spoluautory) s názvem Faktor pět: Transformace globální ekonomiky prostřednictvím 80% zlepšení produktivity zdrojů. Podobně jako předchozí Faktor čtyři se zaměřuje na materiálovou a energetickou náročnost, ale všímá si i dalších souvislostí včetně uvedeného překonání efektu lepší účinnosti výrazně vyšší spotřebou. Autoři dovozují, že zásadní změna je nejen technologicky možná, ale není to ani zvlášť drahé, ani „politicky“ náročné. Dokonce tvrdí, že už je otázkou krátkého času, kdy se nová, podstatně víc udržitelná řešení masově prosadí. Od počátku industriálního věku na začátku 18. století jsme až dosud byli svědky pěti vln velkých inovací (mechanizace textilního a jiného průmyslu; ocel a železnice; elektřina a chemie; petrochemie, elektronika a letectví; informační technologie a biotechnologie); šestá vlna, která přinese celkově novou „zelenou ekonomiku“, jejímž základem bude podstatné zvýšení produktivity zdrojů, právě začíná.

Nemyslím si, že Faktor pět dokáže radikálně a v krátké době změnit svět směrem k udržitelnosti. Ve hře je toho mnohem víc než jen energetická a materiálová náročnost. Nicméně jde nepochybně o věc důležitou a Faktor pět stojí za přečtení: nabízí jak mnoho zajímavých obecných zamyšlení, tak příklady dobře navržených řešení v důležitých odvětvích stavebnictví, těžkého průmyslu, zemědělství a dopravy.

Ernst von Weizsäcker, Karlson „Charlie“ Hargroves, Michael H. Smith, Cheryl Desha, Peter Stasinopoulos: Factor Five, Earthscan, London 2009.

[13. února 2011]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.