graphic-header
Občanský kalendář » «»

únor 2018

2018-1&clndr_act=2018-2-21
2018-3&clndr_act=2018-2-21
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8 9
10
sobota 10. února   »   1 událost
11
neděle 11. února   »   1 událost
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2011  »

Hardcore s čistým štítem

Jan Michoin

Hardcore s čistým štítem

Vyznavači životního stylu straight edge poslouchají tvrdou hudbu, odmítají alkohol, cigarety a drogy, udržují pevné vztahy, bojují za práva zvířat a třídí odpad. A věřte nebo ne, opravdu mezi námi žijí.

Straight edge znamená přímou hranu, přeneseně pak čistý životní styl. Můžeme jej považovat za stejně revoluční hnutí jako beat generatiton, hippies nebo punk. To, co přineslo straight edge, se však od výše zmiňovaných podstatně liší. Vehementně proklamovaná abstinence je totiž u alternativních hnutí velmi nezvyklá. Jak život bez drog, alkoholu a jiných civilizačních závislostí vypadá?

Od askeze k aktivismu

Hnutí straight edge (zkráceně SxE) vzniklo na počátku 80. let v subkultuře hudebního stylu hardcorepunk, rozeznatelného podle velmi rychlého tempa a ostrých kytarových riffů. V průběhu let devadesátých se začalo z domovských USA šířit nejprve do západní Evropy a po pádu železné opony prakticky do všech koutů světa. Za první českou SxE kapelu můžeme považovat Zelené kanibaly, dnes v Česku najdeme zhruba dvě stě příznivců a příznivkyň života s „čistým štítem“.

Vyznavači hnutí str...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.