graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-17
2018-4&clndr_act=2018-3-17
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2016  »

Indonésie plave v odpadcích
autor/ka: Magdaléna Vaculčiaková. 

Magdaléna Vaculčiaková

Indonésie plave v odpadcích

Indonésie se se svými více než sedmnácti tisíci ostrovů může pochlubit titulem největší souostroví světa. Řadí se ale také mezi největší znečišťovatele oceánů a moří. Situace je alarmující, možných řešení však přibývá, stejně jako ochotných řešitelů.

Na lombockou pláž Mawun přicházím již počtvrté. Chci ji ukázat sestře, je to totiž nejlepší místo na plavání, co jsem zatím v zemi objevila. Pláž s bílým, horkým pískem bývala čistá, nechodili sem skoro žádní turisté, jen pár prodejců ovoce nebo grilované kukuřice. Za poslední rok zde však přibyly kilogramy odpadků.

Indonésie je druhým největším znečišťovatelem oceánů, hned po Číně. Dle zprávy americké organizace Ocean Conservancy z roku 2015 vyprodukuje pět asijských zemí téměř dvě třetiny z celkového množství odpadu, plovoucího v mořích a oceánech. Kromě Číny a Indonésie patří do této „aktivní“ skupiny ještě Thajsko, Filipíny a Vietnam.

Stejná organizace dále uvádí, že na hladině vidíme pouze pět procent toho, co se ve vodě nachází. Až 95 % odpadu se skrývá na dně, odkud pomalu mění ekosystémy, zabíjí zvířata a ekonomicky ohrožuje lidi žijící na pobřežích.

Ig...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.