graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-18
2018-4&clndr_act=2018-3-18
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2018  »

Jak léčit ekonomický žal?
autor/ka: x1klima, Flickr 

Bedřich Vypera

Jak léčit ekonomický žal?

V konstelaci, kdy Jupiter vstupuje do Vodnáře, jsem požádal o rozhovor docentku Johanu Isovou z katedry Ekologického bezpráví Právnické fakulty Prazdroj Univerzity v Plzni. V souvislosti s často zmiňovaným environmentálním žalem jsem se zajímal o problematiku takzvaného ekonomického žalu.

Paní docentko, prý jste vymyslela termín ekonomický žal. Co to vlastně je?

Ekonomický žal v malém (takzvanou lítost) zná každý ze své vlastní zkušenosti. Když si například koupíte stírací los, který setřete… a pak utřete. Nebo když si koupíte vodku a uvnitř je směs do ostřikovačů. Brňáci znají specifický typ ekonomického žalu, když zapomenou takzvanou šalinkartu a revizor jim dá pokutu. Ale abych byla spravedlivá, ekonomický žal jsem nevymyslela, jen popsala. Podobně jako kolega Einstein, který dostal Nobelovu cenu nikoliv za fotoelektrický jev, ale za jeho vysvětlení.

Můžete čtenářům objasnit, jak ekonomický žal funguje?

To je poměrně snadné. V obecném povědomí existují úsloví a pořekadla, která to nad jiné přesně popisují. Například „splakal nad výdělkem“ nebo „kdo šetří — toho setři“. Funguje to tak, že když takzvaně proděláte gatě, přepadne vás lítost, která přechá...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.