graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-18
2018-4&clndr_act=2018-3-18
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2014  »

Jak vycvičit velrybu zabijáka
autor/ka: William Picard 

Vojtěch Pelikán

Jak vycvičit velrybu zabijáka

Představa slonů či medvědů drezírovaných v cirkusech nám přijde, minimálně posledních pár desítek let, více či méně děsivá. To, že by v ZOO v rámci zvýšení divácké atraktivity začali ošetřovatelé jezdit na tygrech anebo rajzovat po výběhu na ramenou goril, si asi nikdo z nás nedovede dost dobře představit. Jak však ukazuje dokument Kosatka (Blackfish), promítaný letos na festivalu Jeden svět, když se něco podobného děje s dravými kytovci, je z toho rázem prima zábava pro celou rodinu.

Než jsem film Blackfish viděl, myslel jsem si, že na velrybách může jezdit maximálně tak Vladimir Putin či někdo jemu podobný, kdo se rád stylizuje do role pána tvorstva. Samozřejmě — minimálně od dob iniciačního zážitku, kdy jsem na základní škole zhlédnul se spolužáky doják Zachraňte Willyho!, jsem tušil, že Američané z nějakého důvodu drží „pro zábavu“ v zajetí kosatky a že to není úplně v pořádku. Ale pravý rozměr celé věci jsem si uvědomil až po projekci snímku americké režisérky Gabriely Cowperthwaite. A přiznám se, že jsem se docela nestačil divit.

Orka zabiják?

Kosatky jsou neuvěřitelně společenská zvířata. Pouze sloni a vyšší primáti vytvářejí podobně komplexní sociální struktury jako ony. Jedna z částí mozku zodpovědných za emoce a sociální chování je u nich dokonce vyvinutější než u lidí. Ostatně: abyste si uvědomili, o jak soudržné skupiny jde, stačí se podív...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.