graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-18
2018-4&clndr_act=2018-3-18
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2010  »

David Rothenberg

Jak vytvářet hudbu společně s velrybami

Jazzový klarinetista, hudební skladatel, spisovatel a přírodní filozof David Rothenberg je profesorem filozofie a hudby na Technologickém institutu v New Jersey. V 80. letech spolupracoval se zakladatelem hlubinné ekologie Arne Naessem (editoval a upravil například Naessovu knihu Ekologie, pospolitost a životní styl, česky 1993, k níž napsal obsáhlý úvod). Byl zakladatelem a editorem MIT Press journal Terra Nova: Nature and Culture a jím vydávaných knih, včetně The Book of Music and Nature (2001). Rothenberg patří k vůdčím osobnostem dnešních uměleckých průzkumů v oblasti mezidruhového umění, mezidruhové hudby. Zabývá se „hudbou v přírodě a přírodou v hudbě", hledá podobně jako David Abram příbuzenské svazky, které nás spojují se zemí a jejími tvory. Je například autorem knih Why Birds Sing (2005), Thousand Mile Song / Whale Music on Sea of Sound (2008).

Píseň velryby hrbaté není těžké zaslechnout. Stačí, když ponoříte hlavu pod hladinu některé z tropických oceánských vod, kde se tyto velryby shromažďují během zimní sezony plození, a uslyšíte spoustu vzájemně se překrývajících chorusů, dlouhá melodická témata, která sledují přesné melodické struktury a mohou se rozvíjet i po několik hodin. Zpívají pouze samci, a to patrně proto, aby přilákali pozornost samic. Nikdo ovšem zatím nepozoroval, že by samice velryby hrbaté projevovaly o zpěv nějaký zájem. Samci mu však věnují velkou pozornost. Všichni tito velrybí chlapíci zpívají stejný nápěv, ale neustále ho mění; každý další týden zní trochu jinak, než zněl o týden dřív. Proč to dělají, nicméně nevíme — s ničím podobným se u žádných ptačích zpěvů nesetkáváme.

Ostatní druhy velryb používají zvuk zcela odlišnými způsoby. V arktické oblasti můžete zaslechnout běluhy, jak nad ...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.