graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-21
2018-4&clndr_act=2018-3-21
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 4/2012  »

Jan Patočka: Povznést se z ontologického bezdomovectví
autor/ka: archiv F 

Jan Hrubeš

Jan Patočka: Povznést se z ontologického bezdomovectví

Letos uplynulo 35 let od smrti profesora filosofie Jana Patočky. S jeho jménem se často setkáváme v literatuře blízké environmentální oblasti — připomeňme například tituly Erazima Koháka nebo Václava Bělohradského. Nedávno jsem se během listování několika „zelenými“ knihami sám sebe zeptal, zdali a jak tento významný český fenomenolog reflektuje ve svých myšlenkách také ekologický rozměr. Vzal jsem si proto jeho poslední a pro laika také nejsrozumitelnější knihu Kacířské eseje o filosofii dějin a doufal, že něco naleznu. V duchu této naděje se přeci jen „ekologická rovina“ objevila.

Jak známo, Jan Patočka je jedním z nejvýznamnějších českých filosofů. Signatář a mluvčí Charty 77 zemřel v roce 1977 po výslechu StB na mozkovou mrtvici. Patočka dokázal dle své filosofie žít, a také proto zanechal v českém filosofickém myšlení nezanedbatelnou stopu. Jeho bytové semináře v sedmdesátých letech byly kulturní událostí. V českém prostředí představil nový, fenomenologický pohled na filosofii, svět a společnost. Fenomenologie upozorňuje na společenskou a morální krizi, jejíž příčinu vnímá ve zbožšťování vědy, jež si nárokuje monopol na pravdu. Věda dle fenomenologických kritiků vytváří umělé a zároveň uzavřené myšlenkové konstrukty. Patočkův učitel a otec fenomenologie, prostějovský rodák Edmund Husserl, poukazuje na skutečnost, že moderní věda sice dokázala člověku poskytnout řadu výhod, ale vybírá si také svou daň. Uvádí zejména krizi filosofie, hodnot a Evropy jako celku....

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.