graphic-header
Občanský kalendář » «»

leden 2018

2017-12&clndr_act=2018-1-21
2018-2&clndr_act=2018-1-21
PoÚtStČtSoNe
1
pondělí 1. ledna   »   1 událost
2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17
18
čtvrtek 18. ledna   »   1 událost
19 20 21
22 23
24
středa 24. ledna   »   1 událost
25
čtvrtek 25. ledna   »   1 událost
29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 3/2014  »

Je to jako pohlednice z budoucnosti…
autor/ka: Eliška Balharová 

Je to jako pohlednice z budoucnosti…

Rozhovor s Tobim Kellnerem

Tobi Kellner (*1980) působí jako odborník v oblasti energetického modelování a obnovitelných zdrojů v Centru pro alternativní technologie ve Walesu, kde se v minulých dvou letech podílel na přípravě energetického scénáře Zero Carbon Britain 2030. Setkala jsem se s ním poprvé právě v CATu a jeho projev ve mně zanechal hluboký dojem. Patří totiž k lidem, jejichž mozek zpracovává informace takovou rychlostí, že jediným omezením je rychlost řeči. Když letos v dubnu navštívil Českou republiku jako host Ekologického institutu Veronica, měla jsem možnost s ním strávit několik dní a během pouhých třiceti minut pořídit tento poměrně dlouhý rozhovor.

Původně jste studoval počítačovou lingvistiku. Co to má společného s obnovitelnými zdroji, kterým se věnujete teď?

Skoro nic. Tedy, naučil jsem se používat některé nástroje pro elektronické zpracování dat, které využívám i teď. Ale v podstatě to bylo tak, že jsem studoval a došlo mi, že mluvící počítače nejsou teď to nejdůležitější. A že je mnohem podstatnější zabývat se tím, jak žít udržitelněji. A tak jsem změnil život. Teď dělám úplně něco jiného, než co jsem studoval.

Co bylo pro vás tím zlomovým momentem?

Nemyslím, že šlo o jeden konkrétní moment. Už jako dítě jsem si hrával s nejrůznějšími modely solárních panelů, to jo (smích). Vždycky jsem měl rád přírodu, ale zároveň jsem byl dobrý v technice. Ale až mnohem později jsem zjistil, že tyto dvě věci můžu kombinovat. Původně jsem si říkal: „Jsem dobrý v technice, stanu se expertem přes počítačovou lingvistiku....

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?
Anebo nás chcete ve vydávání podobných textů podpořit jinak?
Další články z tohoto čísla 7.G  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.