graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-18
2018-4&clndr_act=2018-3-18
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2018  »

Je to na každém z nás
autor/ka: IVD.cz 

Rozhovor s Jaromírem Manhartem

Je to na každém z nás

Jaromír Manhart je ředitelem Odboru odpadů na ministerstvu životního prostředí již čtvrtým rokem. Odpady se však zabývá daleko déle a na ministerstvu působí už sedmnáct let. Prevenci vzniku odpadu se věnuje také akademicky a přednáší o něm v zahraničí. Není divu, že se se mnou rozloučil větou „Víte, mě ty odpady baví!“.

Zajímají mě dvě strany jedné mince ― bezobalového nakupování. Co je s ním spojeno z pohledu vás, člověka, který se zabývá především tvorbou odpadové legislativy?

Obaly jsou součástí odpadového hospodářství. Vedle zákona o odpadech v Česku již sedmnáct let platí zákon o obalech, který vychází z obalové směrnice. V roce 2008 se do práva EU dostal pojem takzvané hierarchie způsobů nakládání s odpady. Je to odpadová pyramida, která se často kreslí obráceně: ze spodní špičky se postupně rozšiřuje směrem nahoru, tedy od nejméně až po nejvíce preferované způsoby nakládání s odpady.

Co je v pyramidě obsaženo?

Tím nejhorším způsobem nakládání s odpadem je jeho odstraňování bez využití, tedy skládkování, které najdeme na dně pyramidy. Skládkování je barbarský způsob nakládání s odpady. Když půjdeme v hierarchii vzhůru, narazíme na energetické využití odpadu, jakožto přijatelně...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.