graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-18
2018-4&clndr_act=2018-3-18
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2018  »

Kdo je les
autor/ka: archiv F 

Veronika Kicková

Kdo je les

Před několika týdny rozvířila kalné a ještě kalnější vody slovenského internetu občanská iniciativa My jsme les. Výzvu Desatero pro les, jež spíše shrnuje dlouholetá ochranářská stanoviska, než by sama o sobě byla něčím bombasticky novátorským, podepsaly desítky tisíc lidí. Spustila se obrovská vlna facebookového „páčikování“ a vzápětí také „hejtování“. Změní se něco k lepšímu v našich lesích a také v nás samých?

Naše rodina v lese žije, přesněji řečeno, pod horou, na okraji lesa. Není to les nijak zvlášť hluboký ani pohledný, ba dokonce ani oficiální. Z části jej tvoří pole a pastviny čile zarůstající bukovou, habrovou a javorovou mladinou. Najdete v ní i staré sukovité takzvané hlavové stromy, kterým naši předchůdci pravidelně osekávali větve na krmivo pro ovce. Tím znetvořili jejich koruny tak, že dnes na člověka neznalého věci působí téměř mysticky. Nakonec mystika tam opravdu tkví ― v nezdolné životaschopnosti oněch buků, jež rok co rok vyháněly nové větve, aby přežily, a rok co rok byly opět oholeny na tlustý krátký kmen.

V lese pod staletou lipou pramení studánka, kam chodíme pro vodu, nedezinfikovanou, divokou, někdy doslova živou. Bydlí v ní chránění mloci skvrnití, drobná hnědooranžová zvířátka, o nichž mne můj muž poučil, že je můžeme brát jako spolehlivé indikátory čisté vody. Všich...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.