graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-19
2018-5&clndr_act=2018-4-19
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna   »   4 události
21
sobota 21. dubna   »   3 události
22
neděle 22. dubna   »   2 události
23
pondělí 23. dubna   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2009  »

Ktož jsú boží zahradníci

Jan Boček

Ktož jsú boží zahradníci

Najděte ve svém okolí ohavný, zanedbaný kout a osaďte ho květinami. Partyzánský výsadek zdokumentujte a lokalizujte. Zalévejte, hnojte a okopávejte každý den.

Tak zní návod na guerilla gardening, prezentovaný pražskými partyzány. Nejde o nic víc než zvelebení vlastní čtvrti nebo města. Když už se denně musíte setkávat s desítkami betonových postkomunistických monster a stovkami aut, chce to i druhou stránku věci: něco zeleného.

Praktický a „každodenní“ guerilla gardening je skutečně v půli cesty mezi okopáváním zahrádky a partyzánským bojem. Vyberete si dostatečně ošklivé místo, nejlépe hodně viditelné. Rozhodněte se, jaké květiny nebo stromky se k němu hodí, a nachystejte si sazeničky. Pokud sázíte na veřejném pozemku, musíte počkat do noci — sázet kytky na cizím je samozřejmě nelegální. Potmě pak sazeničky zakopete, zalijete a můžete se těšit na konspirací opředené ráno. Občas se zajdete na rostlinky podívat a zalít, v tom už vám nikdo bránit nebude.

Partyzáni v míru

V českém prostředí, chudém na aktivity občanské společnosti, se ke guerilla gardeningu hlásí mimořádné množství lidí. Co se týče obliby na Facebooku, jedné z nejznámějších internetových sociálních sítí, je Praha dokonce na světové špičce: téměř tři stovky pražských výsadkářů ji řadí mezi zahrádkářskou elitu. Ve skutečnosti jsou ovšem na čele, co se počtu výsadků týče, velkoměsta jako Londýn, Melbourne nebo New York, sdružená kolem webových stránek lokální komunity. Český guerilla gardening je velice mladý, takže se nemůže opřít o tradici srovnatelnou s newyorským zahrádkařením ani pochlubit úspěchy londýnských partyzánů. Počet a nadšení Čechů ochotných se angažovat jsou každopádně slibné.

Výsledek ovšem do značné míry zkresluje také významem spojení guerilla gardening. U nás jde o příjemnou recesi s dobrým koncem. V západním světě nese tento pojem méně pohodové konotace. Od roku 1973, kdy se poprvé objevil v souvislosti s newyorskou skupinou Green Guerilla, si tento pojem vzalo do úst mnoho organizací k prosazení svých politických zájmů. Nejznámější je londýnský May Day Protest z roku 2000, kdy se několik tisíc aktivistů pokusilo přeměnit park před budovou parlamentu na kvetoucí zahrádku s cílem odstranění kapitalismu. Když se jednomu z aktivistů povedlo instalovat na hlavu sochy Winstona Churchilla organické číro, byla akce rozpuštěna.

Původní filozofie hnutí totiž míří k opravdové guerille — k protestu proti zastavění krajiny, často proti pojetí vlastnického práva. Na východ od Londýna a dál od roku 2000 se ale častěji prosazuje nenápadný, recesistický a pohodový guerilla gardening — jako tichý protest i jako noční zábava.

Sázejte a jezte!

Součástí nejstarší tradice guerilla gardeningu je i propojení s dalším hnutím: freeganismem. Jde o ideální propojení: zahrádkáři se snaží svoje okolí zkrásnět, freegani zužitečnit co do výnosu potravin. Průsečíkem obou snah je sázení zeleniny a ovocných stromků na veřejných místech. Pravidelné procházky k zalití výsadku se tak časem zpříjemní o nějaké to jablíčko nebo mrkev.

Spojení obou směrů má i svůj historický vzor. Od konce 19. století se v mnoha městech Spojených států několikrát uplatnila iniciativa Vacant Lot Cultivation (česky „zvelebení prázdných pozemků“), kdy si místní občané mohli a měli pěstovat potraviny na veřejném pozemku. Došlo k tomu při krizích kolem let 1890 a 1930 a při obou světových válkách. Úřady prostě šikovně využily politické angažovanosti, obvyklé za mořem. Tamější guerilla gardening je dodnes intenzivně propojený s politickými názory.

Na rozdíl od „čistého“ guerilla gardeningu se ovšem sázení užitečných rostlin často setkává s menším pochopením majitele pozemku. A to stále mluvíme o tradičních demokraciích. Sázet jabloně na veřejném pozemku v Česku by byl skutečný unikát hodný bramborové medaile.

Partyzáni versus Béda Trávníček

V horké současnosti se guerilla gardening řadí po bok směrů, postavených na angažovanosti a inspirování okolí: je jakousi alternativou pro street art i jeho podmnožinou. Existuje dokonce mechové graffiti, prostorové, ale jednobarevné. Guerilla gardening umí propojit chuť starat se o svou komunitu a žízeň po uměleckém vyjádření. Sázení kytek (nebo stromků) na veřejných místech je zajímavá performance. Na dav lidí, který tudy denně prochází, zaútočíte přírodou přesně v okamžiku, kdy je nejzranitelnější — při každodenní cestě do práce, do školy, někam. Pokud si tedy vašeho „uměleckého díla“ někdo všimne.

Kdo si guerilla gardeningu začíná všímat, jsou reklamní agentury. Každá partyzánská aktivita má potenciál zaujmout a poskytuje jasnou cílovou skupinu, mladé a nadšené. První, kdo dokázal zkulturnit tento trend ve velkém, byla zřejmě firma Adidas se svou kampaní na ekologické botky loni na jaře. Součástí Londýna se postupně stalo několik stromových soch, využívajících zájem o ekologii obecně a guerilla gardening konkrétně pro svou kampaň. Přestože šlo o poměrně zmatenou směs principů, která sotva držela pohromadě, naznačuje to příjemnou skutečnost: partyzánské snahy o kultivaci veřejného prostoru jsou přijímány pozitivně a postupně se stávají masovějšími.

V Austrálii běží televizní šou Guerilla Gardeners, dokumentující právě dobrodružné výsadky místní skupiny, včetně jejích častých střetů se zákonem. Webové stránky dokumentují tisíce úspěšných zahrádkářských akcí a na serveru YouTube se zase setkáte s desítkami návodů, jak na to. Popularitu této činnosti nejvíc zvedá právě web (celý trend nastartoval Richard Reynolds, když v roce 2004 spustil web guerillagardening.org), který ulehčuje koordinaci i propagaci podobných akcí. Guerilla gardening je tak jeden ze směrů, který postupně vrací veřejný prostor zpět do veřejných rukou. I když možná trochu zablácených.

Sdílet

[2. dubna 2009]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:

Dano - Praha 10 - 17. 3. 2012 07:32

všude se hodí bambusy, stálezelené trávy, některé vydrží i -23°C, rostou rychle, krásne vypadají a za svuj život potrebují víc CO2 než vydají. Množit se dají jednoduše. Výsledky zaručeny.

zelený hledač - pha - 31. 5. 2010 22:31

Tip na osazení . V Praze v ulici Sudoměřská jsou pěkné kruhové květináče,kde už léta nic nerostlo viz.obrázek. http://img695.imageshack.us/f/10882139.jpg/

honza boček - 29. 3. 2010 11:09

už to startujem: http://www.facebook.com/group.php?gid=291914165894&ref=nf

honza boček - 4. 10. 2009 16:00

Čau Ájo, pokud bys měla zájem, ozvi se mi na jaře na honza <.> boček <@> gmail <.> com. Letos jsme nic nestihli, ale na jaře se snad zase začne něco dít. Jinak nějaký skupiny aGG jsou na Facebooku, ale pokud vím, tak jenom z Prahy.

ája - brno - 2. 10. 2009 19:54

ahoj, přidala bych se ,ale z mých známých není nikdo zainteresovaný. Neznáte někdo kontakt na guerillu z Brna ,prosím??

Hanči - Brno - 20. 8. 2009 10:24

Ahoj všichni \"škodiči\" :-) Připomíná mi to knihu \"Muž, který sázel stromy\". Jdu do toho :-). Nemáte někdo nějaké,samozřejmě tajné\" fotky realizací?

redakce 7G - 3. 6. 2009 23:20

Mělo by to jít přes ČÚZK, viz http://www.cuzk.cz/, výpisy pak přes jednotlivé katastrální úřady-

Gabka z Brna - 2. 6. 2009 21:18

Hmm... :-) Můžete mi někdo poradit, kde sehnat výpis z katastru obce? Resp. to, jak zjistit, který "veřejný" kousek komu patří? Díky.

to je jedno - 21. 5. 2009 20:24

http://slovacky.denik.cz/zpravy_region/kaceni-stromu-ulice-vetrna-hradiste-slovacko-.html

Michal P. - Brno - 21. 5. 2009 13:20

Pěkný, malý, originální, tichý a mírumilovný boj za lepší svět. Pro brněnské partizány doporučuji zkusit AGRO Tuřany jako zdroj sazenic. Občas tam vyhazují pěkné kousky, tak je aspoň zachránite. Nejlépe se zkusit domluvit předem...

Julka - Praha - 13. 5. 2009 13:11

To jsem nějaká nedovzdělaná, neb o tomhle jsem vůbec nevěděla. Vynikající nápad a bez vás bych ho neměla. Doufám, že při nejbližším volnu se mi do akce podaří natáhnout známé - máme u vchodu takový nešťastný zaplivaný koutek, co by to moc potřeboval.

LH - Opočno - 6. 5. 2009 12:43

fandim :)


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.