graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-21
2018-4&clndr_act=2018-3-21
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 4/2012  »

Foto k novince: Librarium

Vít Kouřil

Librarium

Opět nabízíme šestici knih, které byste neměli minout bez povšimnutí:

Čeněk Zíbrt: Česká kuchyně za dob nedostatku, Dauphin, červenec 2012

Po 95 letech od původního vydání této kuchařky nakladatelství Dauphin usoudilo, že v době přetrvávající krize je vaření z lokálních zdrojů a s prázdnou kapsou znovu aktuální. Aby se vám ze všech těch planě rostoucích plodů, zahradních i lesních hlemýžďů, doma pěstovaných želv, jedlých žab, potápek, muk z pejřových kořínků, či dokonce „z obilí napršeného prý z oblak“ neudělalo šoufl, připsal na závěr botanik Jiří Sádlo četná vysvětlení, přičemž suše konstatuje: „Snažil jsem se vychytat aspoň ty příklady, kdy poslechnout Zíbrta znamená riskovat otravu a smrt.“ Zajímavou předmluvou navíc knihu otevírá Viktor Faktor.

Roman Chlupatý, David Orrell, Tomáš Sedláček: Soumrak homo economicus, 65. pole, březen 2012

Útlá knížečka přináší přepis rozhlasového rozhovoru novináře Romana Chlupatého se dvěma kritiky současného ekonomického mainstreamu: českým ekonomem Tomášem Sedláčkem (proslaveným Ekonomií dobra a zla) a kanadským matematikem Davidem Orrellem. Mluví o krizi (potřebujeme tvrdší krizi, pak bude lépe), o hodnotách bez ceny, o matematice jako příčině problémů nebo o moci v ekonomice a nad ekonomií. Ukázka: „V mnoha ohledech dnes žijeme v době největší nerovnosti v historii. Manažer hedgeového fondu si může přijít na miliardu dolarů ročně. A miliardy lidí žijí za méně než dolar denně. … Žijeme prostě ve velmi zvláštní době.“

Jan Gehl: Města pro lidi, Partnerství, květen 2012

Název knihy vystihuje podstatu půlstoletí trvajícího snažení známého dánského architekta: promýšlet městské prostory tak, aby co nejvíce vyhovovaly člověku, nikoli budovám či automobilům. V graficky velkoryse (možná až moc) pojaté publikaci se z četných fotografií a nákresů dozvíte nejen to, jak vypadají dobré a špatné příklady z celého světa, ale na závěr dostanete spoustu praktických rad, jaká kritéria a zásady máte při městské výstavbě zohledňovat. Že to v praxi nejde? Autor kontruje, že stavět města pro lidi je „levné, jednoduché, zdravé a udržitelné“. Povinná četba nejen pro studenty architektury a městské úředníky.

Juvin Hervé, Gilles Lipovetsky: Globalizovaný Západ, Prostor, květen 2012

Kniha představuje protikladné pohledy na vztah globalizace a kultury francouzského filosofa Gillese Lipovetského a ekonoma Hervé Juvina. Zatímco první z nich na globalizaci pod vlajkou Západu nachází i leccos pozitivního, podle druhého se „pod zástěrkou dominantního kosmopolitismu prosazuje implicitně totalitní projekt: individuum zbavené všeho, co z něj činilo osobu, je podrobeno kontrole liberální ideologie“. Své verze nejprve autoři představují v samostatné eseji, na závěr pak polemizují v moderované diskusi. Téma ani argumenty jistě nenové, ale za promýšlení stále stojí — navíc když se čtou jako po másle.

Konrad Paul Liessmann: Univerzum věcí, Academia, červenec 2012

Rakouský filosof, který před pár lety proslul pronikavou Teorií nevzdělanosti, si tentokrát ve dvanácti esejích dovoluje zdánlivý luxus psát o banalitách každodennosti: kýči, erotice, spotřebních krámech, fotbalu, závodní cyklistice, zážitkové kultuře či krásných pop-idolech. Liessmann naštěstí příliš nemoralizuje a místo toho s pomocí četných klasiků nachází neotřelé souvislosti: „Stará metafyzická otázka po původu a poslání člověka se přesunula. Nyní to jsou věci, artefakty, předměty, zboží všeho druhu, o němž nedokážeme říct, odkud vlastně pochází a k jaké budoucnosti po spotřebě, využití a upotřebení směřuje.“

Jan Keller: Nová sociální rizika a proč se jim nevyhneme, SLON, listopad 2011

Novými sociálními riziky autor rozumí zhoršující se podmínky na trhu práce, oslabování veřejných systémů pojištění a drobící se rodinu. S ironií sobě vlastní postupně kritizuje neoliberální přístupy, dle nichž by měl jedinec, škola, stát či Evropa fungovat jako firma, následně analyzuje takzvané reformy české vlády v oblasti sociální politiky a posléze přibližuje výsledky výzkumu ostravských domácností včetně strategií, jak obyvatelé tohoto „města chudých středních vrstev“ novým rizikům čelí. Na závěr si všímá asymetrické odpovědnosti lidí a firem nebo infekce „konkurenceschopnosti“ jakožto záminky pro propouštění. Lidé, čtěte.

Knihy Města pro lidi a Česká kuchyně za dob nedostatku si můžete s 10% slevou objednat v e-obchodě Hnutí DUHA.

[6. srpna 2012]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.