graphic-header
Občanský kalendář » «»

únor 2018

2018-1&clndr_act=2018-2-25
2018-3&clndr_act=2018-2-25
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8 9
10
sobota 10. února   »   1 událost
11
neděle 11. února   »   1 událost
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2015  »

Foto k novince: Librarium

Vít Kouřil

Librarium

Něco se muselo stát — Překnížkováno — Klima a společnost — Čistota a nebezpečí — Klima a koloběhy látek — Včely jinak

Václav Cílek (ed.): Něco se muselo stát. Nová kniha proměn. Novela bohemica, listopad 2014

Pokus o „porozumění dnešku a starost o budoucnost, a to z hlediska tří klasických antických kategorií — dovednosti, rozumnosti a někdy i moudrosti“ obsahuje typickou cílkovskou koláž, tentokrát sestavenou z pozoruhodných fotografií, Chestertonových citátů, odposlechů z ulic, novinových titulků a zejména desítek textů od A (alternativy LETS) přes environmentalismus, korupci, média, nostalgii, odpad, umění, víru až po životní styl. Mezi mnohými autory najdeme i Bělohradského, Kellera, Přibáně nebo S. Komárka. Cílkova předpověď: Česká republika se sice bude muset změnit, ale proměnu světa ustojí. Ještě že tak.

Jiří Trávníček: Překnížkováno. Host, leden 2015

Další z řady publikací brněnského literárního vědce (Čteme?, Čtenáři a internauti) tentokrát představuje výsledky z předloňského výzkumu čtenářské kultury. Krom toho přináší přehled knižní situace ve světě a názory tuzemských znalců knižního provozu. Pár závěrů: oproti roku 2010 si knihy kupujeme i půjčujeme méně, více naopak čteme časopisy, ve čtení hledáme hlavně zábavu a relaxaci, nejoblíbenější knihou je Babička a autorem Michal Viewegh, ženy čtou i nadále více než muži, silní čtenáři jsou zároveň i silnými internauty. A myslíme si, že tu máme příliš mnoho příliš drahých knih. Tato ale za hřích stojí.

Nico Stehr, Hans von Storch: Klima a společnost. Karolinum, prosinec 2014

V sympaticky útlé knížce německý sociolog a klimatolog přibližují historii představ o změnách klimatu, přirozené i lidmi způsobené změny podnebí, vybrané klimatické katastrofy i vliv klimatických změn na společnost. V závěrečném Manifestu Zeppelinovy univerzity k ochraně klimatu čteme, že vedle snižování emisí skleníkových plynů, jehož důsledky se i v nejlepším případě projeví až za několik desetiletí, bychom se měli rychle začít nebezpečím přizpůsobovat, a to jak technologicky, tak sociálně. Autoři též plédují za mezioborový přístup. Odborně laděný výklad uzavírá ještě expertnější doslov sociologa Karla Müllera.

Mary Douglasová: Čistota a nebezpečí. Malvern, prosinec 2014

V padesát let staré, ale stále aktuální analýze konceptu znečištění a tabu slavná britská antropoložka dokládá, že špína není izolovaným jevem, ale produktem uspořádaní každé společnosti — ať již nativní, starověké nebo moderní. „Kde je špína, je i systém.“ Příkladem budiž jídlo, které samo o sobě špinavé není, ale stává se jím, když nám přistane na košili. Jinde je zase za ne(po)řádné považováno narození dvojčat nebo deformovaných dětí. Douglasová podrobně sleduje, jakými způsoby a rituály tyto narušující anomálie potlačujeme. Výklad vhodně lemují dvě dovysvětlující studie Martina Soukupa a Martina Heřmanského.  

Tomáš Miléř, Jan Hollan: Klima a koloběhy látek. Masarykova univerzita, leden 2015

Jak funguje klimatický systém Země? Proč a jak se klima mění? Lze to zastavit? Pokud máte v jednom z klíčových témat naší éry pořád tak trochu hokej, sáhněte po tomto 90stránkovém kompendiu. Kromě emisí skleníkových plynů a historického kontextu autoři rozebírají sluneční aktivitu, (ne)viditelné záření, biouhel nebo dálkový průzkum Země. Počínají si přitom hutně a srozumitelně, k čemuž jim pomáhá hromada grafů a obrázků. K dalšímu studiu se kromě seznamu zdrojů a literatury šiknou i tipy na související weby, přednášky, filmy či animace. Online verzi textu najdete na http://amper.ped.muni.cz/gw/aktivity/klima.pdf.

kolektiv autorů: Včely jinak. Poznání, listopad 2014

Pokud si děláte starosti o osud včel, které hromadně hynou a trpí parazity či nemocemi (viz 7.G 4/2012 a 1/2014), sáhněte po tomto svazku. Na tři tucty autorů z různých zemí v něm totiž rozebírají fascinující a inspirativní život včelích společenstev, představují alternativní (přirozené, biodynamické aj.) přístupy v chovu včel, názorně předvádějí jiné typy úlů (kupříkladu nástavkový klát, košnice či úl s tváří ducha) a vyzdvihují opatření k oživení krajiny, například ekozemědělství, domácí semenaření, květinové záhony ve městech nebo motýlí louky na dálnici. Velmi záslužný nakladatelský počin. Bůh ochraňuj královny!

http://www.kosmas.cz/knihy/198821/vcely-jinak/

Pokud si některou knihu koupíte na Kosmas.cz kliknutím přes web 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

[23. ledna 2015]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.