graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-22
2018-5&clndr_act=2018-4-22
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna   »   4 události
21
sobota 21. dubna   »   3 události
22
neděle 22. dubna (dnes)   »   2 události
23
pondělí 23. dubna   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2010  »

Karel Srdečný

Máme usilovat o decentralizovanou energetiku?

Co je malé, to je hezké — z tohoto pohledu je současná energetika založená na velkých centrálních zdrojích opravdu ošklivá. Decentralizovaná energetika má jisté přednosti, například menší zranitelnost v případě teroristického útoku či přírodní katastrofy. Nezanedbatelný je i vliv na místní ekonomiku — peníze za energii neodcházejí z regionu do kapes několika velkých energetických firem, ale zůstávají místním podnikatelům. Stávající centrální systémy byly budovány léta, stály dost peněz a stále fungují velmi dobře. Případná změna — decentralizace — by stála hodně investic i úsilí. Stálo by to za to?

Na úvod předznamenejme, že decentralizaci nelze zaměňovat s energetickou soběstačností. Různé energeticky soběstačné domy, obce či regiony až na výjimky využívají síť jako nekonečně velký akumulátor. Podle potřeby do ní dodávají přebytky nebo z ní energii odebírají v době, kdy vlastní zdroje poptávce nestačí. Soběstačnost je pak jen „účetní“ — v roční bilanci je výroba a spotřeba vyrovnaná. Bez napojení na síť by bylo dosažení soběstačnosti mnohem náročnější a dražší.

Kdo chce, může mít třeba energeticky soběstačný dům. Bez připojení k síti musí vyřešit zejména akumulaci energie. To je nejen drahé, ale znamená to i zátěž životního prostředí výrobou a likvidací akumulátorů. Jiný problém je zajištění výkonu: buď bude energie k dispozici kdykoli v libovolném množství, nebo je nutné omezit spotřebu — například vypnout pračku, když se zapne sporák nebo žehlička.

J...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.