graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-18
2018-4&clndr_act=2018-3-18
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2016  »

Měděné prokletí Zambie
autor/ka: Důl v zambijském Kitwe, foto: Per Arne Wilson. 

Petr Patočka

Měděné prokletí Zambie

Měď lidstvo využívá už více než 10 tisíc let. Dokonce se po ní jmenuje i významné historické období, eneolit, z latinského aeneus — měděný. Výborně vodivá měď dnes tvoří nepostradatelnou součást elektroniky. Zatímco pro nás se stala důležitou surovinou, tam, kde se dobývá ze země, naopak noční můrou, a to hlavně kvůli dopadům těžby na životní prostředí. Třeba v Zambii, kde se nachází 6 % světových zásob této významné suroviny.

Zambie je druhým největším producentem mědi v Africe a osmým na světě. První zahraniční investice do těžby mědi sem doputovaly již před více než padesáti lety. Zpočátku přinesly velké naděje; namísto rychlého hospodářského růstu a sociálních jistot pro místní obyvatele však přišly problémy plynoucí ze zničeného životního prostředí a vážných zdravotních problémů tisíců místních obyvatel.

Zambie disponuje obrovským nerostným bohatstvím. Vedle mědi se zde těží ještě kobalt, zinek, uran či drahokamy. I přesto tato země patří mezi nejchudší na světě: podle údajů Světové banky tu 42 % obyvatel žije pod hranicí extrémní chudoby, tedy za méně než jeden a čtvrt dolaru na den. Místní hospodářství „jede“ do velké míry na zmíněnou měď, která tvoří téměř tři čtvrtiny příjmů z exportu a 12 % všech státních příjmů. V roce 2015 se v Zambii vytěžilo okolo 700 tisíc tun mědi. V...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.