graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-24
2018-4&clndr_act=2018-3-24
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března (dnes)   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 4/2012  »

Měli bychom na politiky stále tlačit
autor/ka: www.lowcvp.co.uk 

Měli bychom na politiky stále tlačit

rozhovor s Julií Kingovou

Po šestnáct let trvající dráze akademické pracovnice a vysokoškolské pedagožky na univerzitách v Cambridge a Nottinghamu se Julia Kingová stala v roce 1994 manažerkou firmy Rolls-Royce, kde zastávala několik vedoucích pozic. V roce 2002 byla jmenována ředitelkou Institutu fyziky a po dvou letech se vrátila do akademické sféry jako děkanka Technické fakulty na Imperial College v Londýně a následně jako výkonná rektorka Astonské univerzity v Birminghamu. Po celou svou kariéru úzce spolupracuje s britskou vládou jako členka správní rady Ústavu pro podnikové inovace a dovednosti, Ministerské skupiny pro výrobu, Komise pro změny klimatu (nezávislého kontrolního orgánu pro snižování emisí a modernizaci ekonomiky, viz rámeček) či Fóra národní bezpečnosti. V roce 2010 se stala zmocněnkyní britské vlády pro moderní technologie. Působí též v radě o budoucnosti dopravy Světového ekonomického fóra a ve správní radě Evropského institutu inovací a technologií. Profesorka Julia Kingová publikovala přes 180 článků v oblasti materiálového inženýrství v letectví a námořní dopravě. V roce 1997 byla zvolena do Královské strojírenské akademie a v roce 2012 jí byl udělen Řád britského impéria 2. stupně za zásluhy v oblasti materiálového inženýrství. Před jménem si proto píše titul Dame, obdobu mužského titulu Sir. Rozhovor jsem s ní vedl po telefonu ze střešní terasy londýnské kanceláře Friends of the Earth a doufal, že náš telefonát nepřeruší náhlý déšť, jehož časté a nečekané příchody se postupně stávají nejdiskutovanější dominantou tohoto — i na Británii slabého — léta. Tedy do doby, než vypukne olympiáda a doprava bude praskat ve švech. Pozitivní a optimistická Julia během rozhovoru mnohokrát použila slovo výzva (challenge), místo kterého by našinec v drtivé většině řekl prostě problém.

Vaše Komise pro změny klimatu zveřejnila koncem června svou čtvrtou výroční hodnotící zprávu o naplňování cílů britského klimatického zákona. Jak se vám v doporučeních a komunikaci s vládou daří?

Řekla bych, že si vedeme dobře: vláda loni přijala čtvrtý a dostatečně ambiciózní uhlíkový rozpočet. Jasně směřuje k cíli snížit emise uhlíku o 80 % do roku 2050. To byl úspěch, který nás povzbudil. Potěšil nás také záměr vlády provést reformu trhu s elektřinou. Návrh Ministerstva pro energetiku a klimatickou změnu obsahuje několik bodů z našich doporučení. To samé se týká i aktuálně chystaného programu Green Deal, který pomůže snížit spotřebu energie v domech. S jeho přípravou jsme vládě také radili.

Takže celkově mi přijde, že naše práce má dobré a viditelné výsledky. Před námi teď nicméně leží potřeba zaměřit se na správnou komunikaci příležitostí ke snižování emisí sm...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?
Anebo nás chcete ve vydávání podobných textů podpořit jinak?
Další články z tohoto čísla 7.G

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.