graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-24
2018-4&clndr_act=2018-3-24
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března (dnes)   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 4/2012  »

Moje poznání ukládá mi i odpovědnost a úkol
autor/ka: Fotografie z výstavy Evropský humanista Přemysl Pitter. 

Barbora Božková

Moje poznání ukládá mi i odpovědnost a úkol

Udržování kladného vztahu člověka k přírodě, rizika spojená s městským životem, potřeba bytí ve zdravém prostředí, soucit se zvířaty, odpovědnost lidí za činy vůči všem Božím stvořením, vegetariánství coby ideální životní styl. Těmito zdánlivě nedávnými idejemi se Přemysl Pitter, protestantský myslitel, humanista, pacifista, filantrop, pedagog a vychovatel, zabýval již před více než osmdesáti lety. Jeho úvahy Náš poměr k přírodě s hlediska náboženského a sociálního a Ježíš a vegetarismus vyšly v roce 1928 společně se statí MUDr. Ctibora Bezděka Vegetarism pro a proti. A rozhodně stojí za přečtení i dnes.

Přemysl Pitter se narodil roku 1895 v Praze. Účastnil se bojů na východní frontě první světové války, po poznání jejích hrůz dvakrát dezertoval z první linie, za což mu hrozil trest smrti — shodou náhod však vždy vyvázl. Ve třicátých letech založil v Praze Milíčův dům, kde se spolupracovníky pečoval o bezprizorní žižkovské děti. V letech 1939—1945 pomáhal židovským dětem a sirotkům. Po válce pečoval na několika znárodněných zámcích o české, německé i židovské děti. Pronásledovaný komunistickým režimem se na počátku padesátých let uchýlil do exilu, spolupracoval s Rádiem Svobodná Evropa, s BBC, organizoval československé exilové hnutí ve Švýcarsku. Přemysl Pitter vydal řadu statí, článků a brožur s náboženskou, filozofickou či sociální tematikou. Držitel (mimo jiné) ocenění Spravedlivý mezi národy zemřel roku 1976 v Curychu.

foto: www.ceskatelevize.cz

Operace vymlacování

Na...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.