graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-21
2018-4&clndr_act=2018-3-21
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2011  »

Možná čelíme konci života

rozhovor se Stephanem Hardingem

Možná čelíme konci života

Stephan Harding vystudoval zoologii a doktorát získal v oboru behaviorální ekologie. Koordinuje magisterský program Holistická věda na britské Schumacher College, kde rovněž vyučuje. V Brně strávil předvánoční týden se studenty environmentalistiky. Záhy si získal jejich přízeň: výklad střídaly diskuse, rozjímání doprovázené hrou na kytaru či kvatro a prožívání v terénu. Ukázková aplikace holistického přístupu, o kterém jsme si s ním povídaly v čajovně na Skleněné louce. Jak vnímá naši společnost člověk, který každé ráno děkuje bakteriím dutiny ústní za to, že jsou s ním?

Přijel jste do České republiky učit o holistickém pojetí vědy a teorii Gaia. Co je na této teorii a způsobu poznávání tak radikálního či nového?

O tomto světě můžeme získávat relevantní poznatky několika způsoby. Jedním z nich je tradiční racionální přístup, matematická analýza a tak dál. Dalším je intuitivní poznávání, které ovšem mainstreamová věda vůbec neuznává. V holistické vědě se snažíme poznávat svět oběma způsoby, intuicí i rozumem.

Odlišná je ale také motivace. Motorem konvenční vědy je touha po poznání světa a jeho ovládnutí. Naproti tomu v holistické vědě se učíme umění svět sdílet, abychom se mohli cítit hluboce včleněni do smysluplného vesmíru.

Teorie Gaia je podle mé interpretace (nikoliv ovšem podle Jamese Lovelocka) příkladem holistické vědy v praxi. V rámci konvenční vědy můžete zkoumat například zpětné vazby, kterými planeta reguluje svou teplotu. A mů...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.