graphic-header
Občanský kalendář » «»

únor 2018

2018-1&clndr_act=2018-2-21
2018-3&clndr_act=2018-2-21
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8 9
10
sobota 10. února   »   1 událost
11
neděle 11. února   »   1 událost
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2014  »

Na růst už není čas
autor/ka: archiv Davida Korowicze 

Na růst už není čas

rozhovor s Davidem Korowiczem

David Korowicz pochází z Irska. Vzděláním je fyzik a jako jeden z mála lidí na světě se věnuje systémovým rizikům a komplexním (propojeným) systémům. Sám propojuje natolik rozdílné oblasti výzkumu, jako je evoluce, ekologie, energetika, sociologie, ekonomie a finančnictví. Přednáší pro různé nevládní i vládní organizace a je členem think tanku Feasta — Společnosti pro ekonomiku udržitelnosti. O své poznatky se letos přijel podělit s účastníky semináře českého Trastu pro ekonomiku a společnost, takže jsme využili jeho vzácné přítomnosti a v jedné brněnské hospodě u dobrého piva mu položili několik otázek.

Odkud se vzal váš zájem o komplexní adaptivní systémy a jak to vlastně začalo?

Vše začalo poněkud nečekaně při mé cestě do střední Asie. Tehdy jsem pobýval v malé vesnici v Kyrgyzstánu na návštěvě u kamaráda etnobiologa, který se zabýval výzkumem jablek a domácích zahrad. Tato část světa je původním domovem jablek a stále se tu dá najít obrovská rozmanitost: jen ve vedlejší vesnici rostlo 49 odrůd jablek! Zahrady tu obyvatelům poskytují nejen jídlo, ale i více než třetinu jejich ročního peněžního příjmu, která nepřesahuje několik stovek dolarů.

V této oblasti byl navržen rozvojový projekt, jenž si kladl za cíl zvýšit výnosy z jablečných sadů, a tedy i příjmy pro rodiny. Pro ty je těžké se tu uživit a peníze navíc by pro ně znamenaly rezervní hotovost pro případ krize nebo na lékařskou péči. Tento cíl byl v souladu s globalizační ideou, slibující nárůst bohatství, příležitostí, ...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?
Anebo nás chcete ve vydávání podobných textů podpořit jinak?
Další články z tohoto čísla 7.G  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.