graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-18
2018-4&clndr_act=2018-3-18
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 5/2013  »

Naše nesplatitelné dluhy
autor/ka: Abdulhamid AlFadhly 

Stanislav Kutáček

Naše nesplatitelné dluhy

Adam Votruba nám ve své knize Paradox úroků — dějiny konceptu bezúročné měny předkládá vizi (finančního) světa zásadně odlišného od toho dnešního. 

Vydání Votrubovy knihy se ujalo nakladatelství Doplněk, které se do neprobádaných končin vydává pravidelně. Autor nás v jednotlivých kapitolách vtahuje do myšlenkového světa, v němž „rezivějí“ peníze. Vydává se po stopách kritiků finančního systému založeného na úroku. V úvodu text zpřístupňuje i čtenářům bez ekonomického vzdělání a zároveň se snaží předejít případným emocím ze strany odborné veřejnosti kvůli víceméně popularizačnímu výkladu. Následuje historický exkurs do kritiky konceptu úroku počínaje 18. stoletím, ovšem autor se velmi rychle dostává k ústřední postavě knihy — ekonomu Silviu Gesellovi (viz 7.G 6/2011). Podrobné informace o Gesellově pojetí peněz Votruba doplňuje stručnou zmínkou o dalších kriticích úroku, jakými byli například Pierre-Joseph Proudhon či Joseph von Sonnenfels, z moderních autorů pak Michael Rowbotham, Richard Douthwaite, Huw Dixon či Dieter Suhr. His...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.