graphic-header
Občanský kalendář » «»

únor 2018

2018-1&clndr_act=2018-2-25
2018-3&clndr_act=2018-2-25
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8 9
10
sobota 10. února   »   1 událost
11
neděle 11. února   »   1 událost
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2014  »

Nepotřebujeme úplně jinou společnost
autor/ka: Markéta Jedličková (všechna fota) 

Nepotřebujeme úplně jinou společnost

rozhovor s Vojtěchem Koteckým

Vojtěch Kotecký (*1974) vystudoval systematickou biologii a ekologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1992 vstoupil do Hnutí DUHA, kde působil až do letoška, v poslední dekádě jako programový ředitel. Předsedal evropské federaci Friends of the Earth, byl členem Rady vlády pro udržitelný rozvoj, zasedá v Radě Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Napsal stovky článků a řadu studií o ochraně životního prostředí, v nichž se věnoval například změně klimatu, těžebnímu průmyslu, ekologické daňové reformě nebo nadnárodním společnostem. V roce 2007 obdržel Cenu ministra životního prostředí za „významný přínos prosazování věcnosti a odbornosti do veřejné debaty o ochraně životního prostředí“.Věcně a odborně působil i při našem rozhovoru. Od podzimu pracuje v think-tanku Glopolis, zabývajícím se ekonomickými a ekologickými souvislostmi globální i české politiky.

Jak ses dostal k ochraně přírody? Co tě k ní motivovalo?

Když člověka zajímá příroda, chodí do ní a čte si o ní, začne si všímat, kolik z ní mizí. Mě to mrzelo a začal jsem se zajímat o to, jak by se dala příroda chránit. A od toho jsem se dostával k poznání, že nejde jen o přírodu, ale také o náš vlastní život a prostředí, ve kterém žijeme.

Kdo tě do přírody směroval, rodiče?

Táta sice pochází z turistické rodiny a také se u nás pěstovaly přírodní vědy, ale nemyslím si, že by rodinné vlivy v tomto ohledu sehrály podstatnější roli.

Jednou věcí je zajímat se o ochranu přírody, druhou pak vstoupit do tehdy poměrně radikální ekologické organizace Hnutí DUHA. Jak k tomu došlo?

V letech 1989 a 1990 tady vzniklo několik větších ekologických organizací a to, že jsem se přidal zrovna k Duze, a nikoliv třeba k Dětem Země, bylo v podstatě věcí náhody. Tehdy věci do velké míry ...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?
Anebo nás chcete ve vydávání podobných textů podpořit jinak?
Další články z tohoto čísla 7.G  Související články:


  Související fotogalerie:

Vojtěch Kotecký

15. 2014, 12 fotek
Markéta Jedličková

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.