graphic-header
Občanský kalendář » «»

leden 2018

2017-12&clndr_act=2018-1-19
2018-2&clndr_act=2018-1-19
PoÚtStČtSoNe
1
pondělí 1. ledna   »   1 událost
2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17
18
čtvrtek 18. ledna   »   1 událost
19 20 21
22 23
24
středa 24. ledna   »   1 událost
25
čtvrtek 25. ledna   »   1 událost
29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2016  »

Odvrácená strana ráje
autor/ka: Vzorkování v lokalitě Tha Thum, foto: arnika.org. 

Václav Mach

Odvrácená strana ráje

Téměř každý západní návštěvník považuje Thajsko za tropický ráj. Moje návštěva mi prozradila něco naprosto odlišného. Spolu s týmem z ekologického spolku Arnika jsem tam mapoval toxické znečištění. Pohyboval jsem se především v okolí velkých průmyslových podniků, které se nacházejí mimo obvyklé turistické oblasti. Zážitek to pro mě byl především poučný.

První kroky našeho týmu vedly do provincie Samut Sakhon v metropolitní oblasti Bangkok. Leží při ústí řeky Tha Chin jihozápadně od samotného hlavního města. V Samut Sakhonu se nachází více než tři tisíce registrovaných průmyslových provozů. Minimálně třetina z nich představuje malé nebo středně velké podniky zpracovávající kovový nebo plastový odpad. Neplatí zde přísné environmentální standardy jako v Evropě, a stejně tak pokulhává jejich kontrola. Některé z těchto továren zpracovávají odpad dovážený ze zámoří.

Středověké nakládání s odpady

Proplétali jsme se dodávkou skrze nízkou zástavbu, kterou střídala ruderální tropická vegetace. Naším cílem bylo odebrat v okolí vytipovaných továren zpracovávajících odpad vzorky půd a sedimenty z kanálů, které protkávají místní rovinatou krajinu. Jenom do řeky Tha Chin jich zde ústí sto sedmdesát. Od nepřístupných fabrik nás dělila hradb...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:


  Související fotogalerie:

Znečišťování v Thajsku

20. 2016, 12 fotek

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.