graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-24
2018-4&clndr_act=2018-3-24
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března (dnes)   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2011  »

Poučení z Tanzanie

Thembi Mutchová

Poučení z Tanzanie

Globální Sever se může v mnohém poučit z hodnot lásky a péče, které autorka společně se svými tanzanskými sousedy považuje za samozřejmost — zejména schopnost obejít se bez materiálních věcí.

Oč je v Tanzanii méně peněz a důrazu na hmotné věci, o to více zde nalézáme soucit, společenský kontakt a empatii. Zkrátka si žijeme po svém.

Empatie umožňuje hladký chod společenského života. Nemáme tady vyspělý kapitalismus, takže nám schází všeobecná zdravotní péče, nicméně jsme se naprosto vyvarovali všech společenských obsesí spojených se životním stylem: zda nakupovat v biokvalitě nebo ne, zda si vybrat ten či onen kočárek. Takovéto ctižádostivé hromadění věcí zde naprosto chybí, a náš sociální život má tudíž podobu, kterou by si mohl globální Sever k vlastnímu užitku osvojit. Spoustu věcí si zde koupit nemůžeme — náhradní díly k autu nebo pěkné bavlněné pokrývky — ale jsme vynalézaví.

Ochota pomáhat druhým

V zemi, kde je hromadění věcí stále ve stavu zrodu (socialismu se stát oficiálně vzdal koncem 80. let, ale mnoho vládních úřadů si podrželo stejné zaměstnance ...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.