graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-18
2018-4&clndr_act=2018-3-18
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2018  »

Putování za nulovým odpadem
autor/ka: Bezobaláč ve Zlíně, foto: bezobaluzlin.cz 

Marie Drahoňovská

Putování za nulovým odpadem

Třídění odpadu se pomalu usadilo v povědomí společnosti. Naučili jsme se, že plasty patří do žlutého, papír do modrého a sklo do bílého a zeleného kontejneru, ti pokročilejší dokážou roztřídit i hliník, tetrapaky či textil. Úkol byl tedy splněn. Nebo ne? Třídit odpad je sice záslužná činnost, ale pořád se jedná o řešení následku, nikoli příčiny. A právě u příčiny je radno vždy začínat, pokud chceme problém jednou pro vždy poslat k šípku.

Na mapě České republiky můžeme dnes najít už několik míst, jejichž majitelé se postavili problému odpadu čelem. Jsou to takzvané obchody bez obalu, které nabízejí sortiment v pytlích, košících a dózách, ze kterých si každý může nabrat, zvážit a koupit jen takové množství, které skutečně potřebuje, a odnést si ho ve vlastním obalu. Ten po spotřebování suroviny nevyhodí, ale naopak ho využije k dalšímu nákupu. (První český „bezobaláč“ Bezobalu jsme v 7.G představili v čísle 1/2016.)

Obchody nabízející nebalené potraviny mají už za sebou poměrně dlouhou historii. Nemluvíme-li o tom, že dříve bylo zcela běžné chodit si se sklenicí pro mléko nebo se džbánkem pro pivo, první obchody moderní doby nabízející sekci potravin bez obalu vznikly už před 26 lety. Cílem nebylo primárně omezit odpad, ale spíš umožnit zákazníkovi nakoupit požadované množství surovin. S životním prostředím to mysl...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.