graphic-header
Občanský kalendář » «»

únor 2018

2018-1&clndr_act=2018-2-21
2018-3&clndr_act=2018-2-21
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8 9
10
sobota 10. února   »   1 událost
11
neděle 11. února   »   1 událost
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 3/2015  »

Rumunsko: vůle nad zlato
autor/ka: Aurel Manea. Bukurešťský protest proti těžbě zlata v Roșia Montană. 

Jiří Jeřábek

Rumunsko: vůle nad zlato

V září a říjnu roku 2013 se po celém Rumunsku sešly desetitisíce lidí demonstrovat proti těžebnímu projektu Roșia Montană. Na Rumunsko a vlastně celou naši střední a východní část Evropy nebývalé environmentální hnutí. O co v případu Roșia Montană (čti: rošia montána) jdea jak je možné dostat tisíce lidí do ulic? A co bude dál? Během mého několikaměsíčního pobytu v Bukurešti jsem pátral po odpovědích.

IonuțApostol se na environmentální scéně pohybuje od devadesátých let, dekádu pracoval pro organizaci CEE Bankwatch Network a nově začal pracovat pro rumunskou pobočku Greenpeace. Na historii hnutí má jasný názor: „Environmentální hnutí v Rumunsku prakticky začalo v roce 2000.“ V tom roce uniklo u města Baia Mare do říčního systému velké množství kyanidu z těžby zlata (viz 7.G 5/2010) a ekologické katastrofa zasáhla i okolní státy. Do Rumunska přitáhla mezinárodní ekologické organizace jako Greenpeace a WWF, ale hlavně vznikaly i místní iniciativy zdola.

Brzy poté se jejich pozornost zaměřila na snahu kanadské firmy Gabriel Resources otevřít kyanidovou těžbu zlata a stříbra u obce Roșia Montană. Jednalo by se o největší těžební projekt v celé Evropě. Třítisícové důlní městečko Roșia Montană leží v západní Transylvánii a zlato se zde těžilo už v době římské. Naleziště římských štol také...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.