graphic-header
Občanský kalendář » «»

únor 2018

2018-1&clndr_act=2018-2-25
2018-3&clndr_act=2018-2-25
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8 9
10
sobota 10. února   »   1 událost
11
neděle 11. února   »   1 událost
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 5/2010  »

Petr Švec

Rytíř pěšího řádu

Za nejproslulejšího průvodce po „krajinách vnitřních a vnějších“ amerického spisovatele a amatérského přírodovědce Henryho Davida Thoreaua (1817—1862) bývá považován Walden, kniha popisující jeho experiment se soběstačností, duchovní i praktickou. Společnost by nyní českému čtenáři mohly dělat i Toulky přírodou, soubor Thoreauových přírodních esejů.

Toulky sestávají ze sedmi textů, z nichž čtyři vycházejí v češtině poprvé. Esej bezesporu představuje Thoreauův královský žánr: i jeho jediné dvě knihy publikované během života, vedle Waldenu ještě Týden na řekách Concordu a Merrimacku, jsou v podstatě soubory vnitřně provázaných esejů. Thoreauovo uchopení esejistického žánru je specifické a pro současného čtenáře poměrně náročné — četba se podobá „toulkám“ volně meandrujícím tokem myšlenek, plným odboček, odkazů, citátů (od Homéra a Vergilia až k přírodovědcům a cestovatelům 19. století) i vlastní a převzaté poezie.

Eseje zařazené do Toulek vznikaly v rozpětí dvaceti let a jako celek vycházejí až rok po autorově smrti ve svazku Excursions (1863), neboli česky vycházky, výlety. Thoreau nicméně odmítá exotiku, výpravy do dalekých neprobádaných krajin. Pro něj opravdové dobrodružství čeká na připraveného a vnímavého člověka...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.