graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-18
2018-4&clndr_act=2018-3-18
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 3/2012  »

Sdílená polis a politika sdílení
autor/ka: Enrico Corno 

Martin Škabraha

Sdílená polis a politika sdílení

V následujícím textu se zamýšlím nad fenoménem sdílení z jiné perspektivy, než jaká převažovala v tematickém bloku minulého čísla Sedmé generace. Chci zdůraznit spíš politický než ekonomický rozměr sdílení, přičemž jsem si jako oporu zvolil Hannah Arendtovou. Je to východisko snad až příliš vyhraněné, svým přehodnocováním běžně chápaných pojmů však podněcuje k přemýšlení.

Budeme-li používat českou terminologii zavedenou Václavem Němcem v překladu knihy Vita activa (OIKOYMENH 2007), můžeme s Hannah Arendtovou poněkud protiintuitivně odlišit vlastnictví od majetku a dokonce postavit jedno proti druhému.

Vlastnictvím se myslí relativně trvalé místo ve světě, které někomu náleží a poskytuje mu potenciál k uspokojení základních životních potřeb. V pravzoru antické demokracie je jím dům s přilehlými pozemky, jejichž obdělávání, obstarávané pomocí otrocké práce, zajišťuje občanovi ekonomickou nezávislost; ta je podmínkou účasti na politickém dění. Jen ten, kdo není pod tlakem ekonomické nutnosti, může totiž jednat a promlouvat opravdu svobodně, jako rovný mezi rovnými.

Snad bychom tento pojem vlastnictví mohli ztotožnit s vlastnictvím primárních výrobních prostředků, v klasické podobě tedy především úrodnou půdou. Náčiní k samotnému obdělávání může vlastnit i ...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.