graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-18
2018-4&clndr_act=2018-3-18
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 5/2005  »

Míla Palánová

Škola, kde učitel nevyučuje

Možná se vám v dětství také zdával jeden zvláštní sen: kdesi v daleké zemi je dům, a v tom domě žijí jenom děti. Dům je světlý a prostorný, ale všechno je v něm malé: stolečky, židle i ostatní nábytek, nádobí i nářadí. Do snového domu nikdy nevcházejí dospělí, jako by zmizeli ze světa, a každý v něm klidně může dělat to, na co má právě chuť…

Takový „dětský vesmír“, jehož paralely lze mimo jiné najít v oblíbených dětských knihách (například Nosovův Neználek), si ve vlastní fantazii čas od času konstruuje snad každé dítě. Pro někoho možná banální skutečnost. Marie Montessoriová (1870—1952), italská lékařka, pedagožka, bojovnice za práva žen a nositelka Nobelovy ceny míru (1950), si však již na počátku minulého století povšimla, že podobné impulsy pramení z určitých přirozených potřeb dítěte. Podle dlouholetých pozorování ve svém Domě dětství (útulku pro děti chudých rodičů z asanované římské čtvrti San Lorenzo, který poskytoval stravu, lékařskou péči a vzdělání) potřebuje dítě specifický prostor, který je přizpůsoben jeho rozměrům a potřebám, v němž může nerušeně podnikat to, co ho baví, objevovat funkce nejrůznějších předmětů, a do nějž mu nikdo nezasahuje. Z těchto pozorování se postupně zrodil jeden z vý...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.