graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-18
2018-4&clndr_act=2018-3-18
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 5/2013  »

Slovensko v protismere
autor/ka: archiv Mikuláše Huby  

Slovensko v protismere

rozhovor s Mikulášem Hubou

Když se v roce 1996 stal společně s Erazimem Kohákem prvním laureátem Ceny Josefa Vavrouška, měl za sebou geograf, krajinný ekolog a environmentalista Mikuláš Huba (*1954) výrazné životní stopy. Od 70. let působil ve Slovenském svazu ochránců přírody a krajiny, kde vedl sekci lidové architektury a v letech 1989—1993 i celou organizaci. Na Slovenské akademii věd se zabýval environmentální geografií, spolunavrhl národní park Podunajsko (který nakonec vyústil ve vznik CHKO Dunajské luhy) a byl jedním z hlavních tvůrců publikace Bratislava/nahlas, nelichotivé diagnózy znormalizovaného (nejen) hlavního města Slovenska. Po listopadu 1989 předsedal výboru Slovenské národní rady pro životní prostředí a ochranu přírody a v roce 1992 společně s Josefem Vavrouškem založili Společnost pro trvale udržitelný život. Ani poté však nezahálel: napsal spoustu odborných i publicistických článků a knih, působil na zahraničních univerzitách a v mezinárodních organizacích, získal profesuru, angažoval se v iniciativách Bratislava Otvorene či Nevládním výboru Naše Tatry. Za knihu Ideál, skutočnosť, mýtus, přibližující příběh bratislavských ochranářů v letech 1977—1989, obdržel čestnou Cenu Dominika Tatarky. Procestoval též zhruba 150 národních parků všech kontinentů mimo Antarktidy. Loni se po dvaceti letech vrátil do slovenského parlamentu a v opozičním poslaneckém klubu Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti se snaží korigovat vládní politiku udržitelnějším směrem.

Jak se z vás stal „obyčejný ochranář“? Hrál v tom klíčovou roli vliv vašeho otce Alexandera (viz 7.G 6/2012), známého entolomologa, horolezce a zastánce přírody?

Určite, už len tým, že ma on i mama brávali od útleho detstva do prírody. Ale v rodine sme mali i mnoho ďalších ľudí s pozitívnym vzťahom k prírode a pamiatkam. Zároveň som vyrastal obklopený krásnymi obrazmi, knihami a časopismi, spomedzi ktorých spomeniem aspoň Krásy Slovenska. Na gymnáziu som stretol pár ľudí podobného zmýšľania. Študoval som na Prírodovedeckej fakulte UK, kde bola v tom čase silná ochranárska organizácia. Spolu s rodičmi, bratom a pár kamarátmi sme sa „zamilovali“ do drevenej osady Podšíp a postupne ju zachránili pred istým zánikom. A stále som sa venoval a venujem turistike. Pomaly už štyridsať rokov som členom rôznych ochranárskych spolkov, pričom celý ten čas aj nejaké vediem. Mal som šťastie dostať sa do sveta, na ...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?
Anebo nás chcete ve vydávání podobných textů podpořit jinak?
Další články z tohoto čísla 7.G  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.