graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-18
2018-4&clndr_act=2018-3-18
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2018  »

Termitům jsem úplně propadl
autor/ka: Jan Šobotník, foto: archiv Jana Šobotníka (vše) 

Rozhovor s Janem Šobotníkem

Termitům jsem úplně propadl

Od té doby, co mu v prestižním vědeckém časopise Science vyšel článek, se biolog Jan Šobotník nezastaví. Každým rokem se vydává se svými studenty na expedice do tropických zemí, kde zkoumá život termitů. Společně jsme si povídali o tomto fascinujícím hmyzu, o temných mračnech nad budoucností přírody a také o tom, jaké to je mít nastavenou laťku tak vysoko.

Můžete mi říct jednu věc, která vás na termitech překvapuje?

Nejvíce mě fascinuje kontrast mezi jejich zranitelností a ekologickou dominancí. Žijí skrytým způsobem života, nesnášejí světlo a pohyb vzduchu, a pokud je vyjmete z jejich prostředí, zemřou v řádu desítek minut či několika hodin. Přitom co se týká množství, jsou pravděpodobně nejúspěšnější skupinou hmyzu na světě, což je paradox. Odhaduje se, že na světě žije na hmotnost více termitů než lidí a mravenců dohromady. V Kamerunu se v lese vyskytuje přes pět tisíc termitů na metr čtvereční.

Je něco, co vám na nich vyloženě vadí, nebo vás dokonce štve?

Vadí mi na nich schopnost izolovat se od prostředí, člověk se k nim stále musí složitě dostávat ― prokopávat, prosekávat a prohrabávat. Lidé, co zkoumají mravence, to mají mnohem jednodušší. Dále mě na nich štve ta jejich zranitelnost. Když s nimi člověk potřebuje manipulov...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.