graphic-header
Občanský kalendář » «»

leden 2018

2017-12&clndr_act=2018-1-22
2018-2&clndr_act=2018-1-22
PoÚtStČtSoNe
1
pondělí 1. ledna   »   1 událost
2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17
18
čtvrtek 18. ledna   »   1 událost
19 20 21
22 23
24
středa 24. ledna   »   1 událost
25
čtvrtek 25. ledna   »   1 událost
29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2010  »

Dagmar Smolíková

Uhlí v duši

Z letošního ročníku jihlavského Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu si Ženy SHR odnesly první cenu. Jak vypadá pohled dvou mužů-autorů na dvě dámy bytostně spojené se Severočeským hnědouhelným revírem?

Vlastně to byla náhoda. Dokumentarista Martin Dušek hledal vhodný objekt pro portrétní a pod kůži jdoucí pořad Burianův den žen. Představoval si něco jako krásku na železném netvoru a v Czech Coalu — kde jinde také hledat dámu na rypadle — mu telefon zvedla tehdy ještě tisková mluvčí Liběna Novotná. Příběh drobné ženy upřímně bojující za 280 milionů tun uhlí ležícího pod Horním Jiřetínem ho zaujal, stejně jako její zmínka o druhé straně šachty, na které kastelánka zámku Jezeří Hana Krejčová spolu se svým partnerem Vladimírem Buřtem (viz reportáž Žít, nebo těžit, to je, oč tu běží v 7.G 5/2010) usiluje o to, aby uhlí za limity zůstalo v zemi.

Je vůbec možné nefandit?

Dokumentaristé, jak uvedli v rozhlasovém rozhovoru s Janou Klusákovou, chtěli zjistit, co pro tyto dvě ženy znamená, že stojí na opačných stranách šachty. Nemělo jít o prvoplánově aktivisticky protitěžařský film, a...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.