graphic-header
Občanský kalendář » «»

leden 2018

2017-12&clndr_act=2018-1-21
2018-2&clndr_act=2018-1-21
PoÚtStČtSoNe
1
pondělí 1. ledna   »   1 událost
2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17
18
čtvrtek 18. ledna   »   1 událost
19 20 21
22 23
24
středa 24. ledna   »   1 událost
25
čtvrtek 25. ledna   »   1 událost
29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2014  »

V kleci už nejsou věci
autor/ka: Jess Davis 

Ivan Prouza

V kleci už nejsou věci

Komplexní změny, které od nového roku potkaly české občanské právo, se dotkly i způsobu, kterým se stavíme ke zvířatům. Ta jsme doposud podle starého občanského zákoníku považovali za věci. Co konkrétně se s přijetím nových norem pro naše zvířecí bližní mění?

„Vady musí kupující uplatnit u prodávajícího bez zbytečného odkladu. (…) jde-li o vady zvířat, do šesti týdnů po převzetí věci.“ To je jedna z formulací, které jste mohli najít ve starém občanském zákoníku z roku 1964 zcela běžně. Zvířata se v něm nacházela na stejné úrovni jako věci — bylo tedy možné nakládat s nimi třeba jako s nábytkem, cihlami nebo autem. Přední autor nynější rekodifikace Karel Eliáš označuje takovéto pojetí za následek primitivního materialismu, v jehož duchu byl předchozí občanský zákoník zpracován. Řazení zvířat mezi věci má však tradici již ve starověkém Římě, kde je právo chápalo jako „bučící nástroje“. V průběhu dalších staletí to nebylo o moc lepší: nastupující filosofie tomuto náhledu jen nahrávaly. Kupříkladu Tomáš Akvinský zcela vylučoval existenci zvířecí duše, antropocentrická renesance, humanismus a především pak René Descartes se svou...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.