graphic-header
Občanský kalendář » «»

únor 2018

2018-1&clndr_act=2018-2-25
2018-3&clndr_act=2018-2-25
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8 9
10
sobota 10. února   »   1 událost
11
neděle 11. února   »   1 událost
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2011  »

Foto k novince: Věci se pohnuly dopředu i dozadu
autor/ka: Jana Kloučková Kudrnová 

Vít Kouřil

Věci se pohnuly dopředu i dozadu

V minulém Kompostu jsme psali o tom, že vítězní libyjští rebelové dosud ex-diktátora Muammara Kaddáfího nenalezli; takže jen pro pořádek: už jej našli, obratem zastřelili, vystavili a pochovali. Princip „oko za oko, zub za zub“ se však nezamlouval Amnesty International a jiným organizacím, které apelovaly na nezávislé vyšetření okolností lynče. Protiromské demonstrace na Šluk-novsku vyšuměly, protiromské nálady ve společnosti nikoliv. Americká policie vytlačovala z parků protestní hnutí Occupy Wall Street, které sloganem „My zastupujeme 99 % společnosti“ upozorňovalo na rostoucí ekonomické a sociální nerovnosti. Evropskou unií už kromě strašidla řeckého bankrotu obchází strašidlo další, italské; přimělo dokonce odstoupit nechvalně proslulého premiéra Silvia Berlusconiho. Forza Italia! Ministr průmyslu Martin Kocourek odklonil k mamince 16 milionů korun a následně byl za všeobecného veselí odkloněn z vlády. „A mě napadlo: sakra, ty solární panely jsou opravdu ošklivé, a co když tady chtějí k těm panelům ještě stavět nějaké bedny na bioplyn, a to už ta naše česká země bude odporná, že sem fakt žádný turista nepřijede. A k nám do jižních Čech vůbec ne, protože tam nám tu dálnici nikdy nepostavíte,“ rozdurdila se ve sněmovně poslankyně Vlasta Bohdalová (ČSSD) a navrhla, aby sněmovna o podpoře něčeho tak ošklivého a odporného rozhodně nejednala. Inu, proti gustu žádný dišputát. Nejpopulárnějším městem roku se bezkonkurenčně stalo jihomoravské Krno, kterému se díky nejlepšímu primátorovi mimo jiné podařilo zažehnat pětinové škrty v městských příspěvkových organizacích; na vykutáleném webu www.zitbrno.cz se dozvíte mnohem, mnohem více. Ve 3. ročníku soutěže Sexistické prasátečko, pořádaném Nesehnutím, po zásluze zvítězily reklamy Komerční banky „Užij si první bankovní styk“ a stavební firmy AVOS se sloganem „Postavíme vám ho“. Hanba vítězům. Prokurista developerské firmy InterCora Pavel Pelc u plzeňského soudu vypověděl, že Dětem Země vyplatil 1,8 milionu korun v souvislosti s výstavbou Kauflandu v Rokycanech; ty na něj obratem podaly trestní oznámení pro křivou výpověď. Malá domů: cenu za nejlepší výstavní projekt letošního Designbloku obdrželo Hnutí DUHA za expozici Velký atlas světa: výstava o cestě do budoucnosti. Porotě i divákům jihlavského dokumentárního festivalu se zase nejvíce zamlouval film Martina Marečka Pod sluncem tma (viz recenze v tomto čísle). „Někdo jako Clinton, který vyrůstal na poctivém jižanském jídle, mluví o veganství — to je důkaz, že se věci pohnuly dopředu,“ komentoval veganský šéfkuchař Tal Ronnen příklon ex-prezidenta USA k bezmasé stravě; v hamburgery a steaky oplývajících Státech už nejí maso zhruba 5 % lidí. Gratulujeme. „Teď nebojím se / smrti už / přijď ke mně blíž / s kosou nabroušenou // Ale vteřinu před tím / prosím tě / ať zaslechnu / racky nad Vltavou“ — ze světa vezdejšího odešel básník, kunsthistorik a disident Ivan Martin Jirous. Zas budou Vánoce a lidi se ještě víc zadluží.

[8. prosince 2011]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.