graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-24
2018-4&clndr_act=2018-3-24
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března (dnes)   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 3/2012  »

Vesničko má... jaká vlastně?
autor/ka: Petr Kovář 

Jan Miessler

Vesničko má... jaká vlastně?

Globální trend je jasný: vesničané vytahují slámu z bot a míří do metropolí. V nejlidnatější zemi světa Číně sice měšťané početně přečíslili venkovany teprve letos, lidstvo však podle odhadu OSN dosáhlo většinově urbanizovaného stavu už zhruba před čtyřmi lety. V České republice pak už několik dekád žijí ve městech zhruba tři čtvrtiny populace. Ovšem: od devadesátých let se u nás urbanizační trend paradoxně obrátil a měšťané se potichoučku vracejí na venkov.

Co se dnes na venkově vlastně děje a dá se vůbec v našich podmínkách pořád ještě mluvit o venkově? Ta otázka není řečnická, jak by se na první pohled mohlo zdát. Venkov totiž nemusíme chápat pouze jako všechno to, co zbude, když se odečtou města. Jak v následujícím rozhovoru říká sociolog venkova Pavel Klvač, prvky venkovského života sice ještě leckde přežívají, mnohde však už vymizely. Český, moravský a slezský venkov tak v pravém slova smyslu často není venkovem a lidé žijící na vesnicích jsou ve skutečnosti měšťané.

To, že cesta z města dnes často vede jenom na chalupu, vybavenou kromě sekačky na trávu také televizorem a internetovou přípojkou, má své pádné příčiny — stejně jako vztah k přírodě, který zahrnuje škálu od nezájmu přes více či méně bezohledné vykořisťování až po postmoderní romantismus, který ovšem nemusí zahrnovat skutečné porozumění.

Vesničko má stře...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.